سیاستِتیتر یک

امامعلی رحمان: اوضاع افغانستان رو به وخامت می رود و طالبان در حل چالش ها عاجزاند

امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان در چهارمین نشست سران کشورهای آسیای میانه گفت که اوضاع افغانستان رو به وخامت می رود و طالبان علیرغم وعده هایی که دادند از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکنون خودداری کرده اند.

چهارمین نشست مشورتی سران پنج کشور آسیای میانه به میزبانی قزاقستان در شهر «چولپان آتا» و با اشتراک روسای جمهور ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان، ترکمنستان و قرقیزستان در حال برگزاری است.

این نشست به تعقیب سه نشست دیگر آن که در ماه مارچ سال ۲۰۱۸ در شهر نورسلطان قزاقستان، ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ در شهر تاشکند ازبکستان و در ماه اگست سال گذشته میلادی در ترکمنستان برگزار شده بود، برگزار می گردد.  

امامعلی رحمان در این نشست گفت اوضاع کنونی در افغانستان ممکن است نه تنها تاثیر منفی بر منطقه بگذارد بلکه ممکن است سبب تغییراتی در تعادل ژئوپولیتک و قدرت ها در سطح حوزه اوراسیا نیز ایجاد کند.

وی افزود طالبان از زمانی که در افغانستان مجددا به قدرت رسیده اند هیچ گامی برای کسب مشروعیت داخلی و جهانی و تامین امنیت شهروندان افغانستان برنداشته اند، و حل مسایل اقتصادی و اجتماعی همچنان برای آنها یک چالش است.

او علاوه کرد: «بر خلاف وعده هایشان، طالبان مخالف ایجاد یک حکومت فراگیر و همه شمول با اشتراک تمامی جناح های قومی و سیاسی است.»

به باور آقای رحمان، طالبان با ساختار فعلی خود قادر به حل چالش های حکومت داری نیستند و در عوض، سیاست خصمانه تبعیض علیه گروه های قومی و مذهبی را پیش گرفته اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا