سیاست

امارت اسلامی از بازگشت ۵ پیلوت پیشین قوای هوایی افغانستان استقبال کرد

وزارت دفاع امارت اسلامی طالبان اعلام کرد پنج نفر از پیلوت های پیشین قوای هوایی افغانستان پس از مشورت با مقامات طالبان به وظیفه شان بازگشته اند.

وزارت دفاع طالبان افزود پیلوت های بازگشته به افغانستان پس از تسلط دوباره طالبان در ماه آگوست کشور را ترک کرده بودند اما اکنون با تشویق مقامات و برای خدمت در قوای هوایی افغانستان بازگشته اند.

در عکس های منتشر شده در فضای مجازی، ملا یعقوب از پیلوت های بازگشته استقبال می کند.

چهره های پیلوت ها در عکس تیره است و جزئیات بیشتر مشخص نیست.

باید گفت با سقوط دولت پیشین بسیاری از پیلوت های قوای هوایی افغانستان از ترس انتقام طالبان با استفاده از هواپیماها و هلی کوپترهای قوای هوایی به کشورهای همسایه نظیر تاجیکستان و ازبکستان گریختند.

در ماه نوامبر گزارش شد بیش از صد و چهل پیلوت افغان به همراه خدمه توسط امریکا از تاجیکستان به امارات متحده عربی منتقل شدند.

ملا یعقوب، وزیر دفاع امارت اسلامی، نیز ماه گذشته از تاجیکستان و ازبکستان خواست هواپیماهای نظامی افغانستان را باز گردانند. وی از پیلوت های قوای هوایی افغانستان نیز خواست به کشور باز گشته تحت حکومت طالبان خدمت کنند.

طالبان پس از تسلط دوباره بر افغانستان تسلیحات و تجهیزات نظامی زیادی به ارزش میلیاردها دالر و نیز هواپیماهای نظامی به جا مانده از حکومت پیشین که از سوی امریکا تأمین شده بود را به غنیمت گرفتند اما به دلیل نداشتن نیروی انسانی متخصص موفق به استفاده از آنها  نشده است.

در بیست سال گذشته قوای هوایی افغانستان در عملیات های ضد طالبانی به دفعات مورد استفاده قرار گرفت.

به نقل از «Punch» امارت اسلامی اکنون با استفاده از تجهیزات و هواپیماهای به غنیمت گرفته مصمم است مخالفان خود را سرکوب کرده تهدیدات را از بین ببرد.

براساس گزارش تازه سازمان ملل بیش از صد نفر از نیروهای نظامی پیشین از زمان تسلط دوباره طالبان بر افغانستان کشته شده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا