• انتشار: 29 آگوست 2020
  • ساعت: 10:43
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 47864
پرینت
ترکیه به مانور مشترک امارات و یونان واکنش نشان داد

امارات دارد با آتش بازی می کند

یک مقام دولتی ترکیه گفت اگر جنگنده‌های اماراتی به حریم دریایی ترکیه یا اطراف کشتی «عروج رئیس» که در نزدیکی جزیره «کرت» مشغول حفاری است، نزدیک شوند، بی تردید هدف قرار خواهند گرفت.

 در ادامه روابط پر تنش میان ترکیه و امارات، روز پنجشنبه دولت ابوظبی ۹ فروند هواپیمای نظامی برای رزمایش مشترک با یونان به دریای مدیترانه اعزام کرد. یونانی که سال‌هاست در تنش با ترکیه به سر می‌برد.

در این راستا، یک مقام دولتی ترکیه بدون ذکر نام خود به روزنامه القدس العربی گفته است اگر جنگنده‌های اماراتی به حریم دریایی ترکیه یا اطراف کشتی «عروج رئیس» که در نزدیکی جزیره «کرت» مشغول حفاری است، نزدیک شوند، بی تردید هدف قرار خواهند گرفت.

او تأکید کرد امارات بیش از حد و اندازه خود در حال ایفای نقش است و به قول او «با آتش بازی می‌کند» و اگر به آب‌های ترکیه نزدیک شود، پاسخ سختی خواهد گرفت.

بر این مضمون از سوی بسیاری از تحلیلگران و فعالان ترکیه‌ای نیز در فضای مجازی تأکید شده است.

ستاد کل مشترک یونان روز پنجشنبه هفته گذشته از برگزاری مانور مشترک با امارات با هدف افزایش آمادگی و توسعه قدرت جنگی خبر داد.

همراهی امارات و یونان در مقابل ترکیه در حالی است که تماس تلفنی میان وزرای دفاع امارات و اسرائیل در روز سه شنبه، واکنش رسانه‌های ترکیه را در پی داشت و تحلیلگران ترکیه‌ای گفتند امارات تلاش دارد در همکاری با تل آویو موضع خود را در مقابل ترکیه مستحکم کند.

شایان ذکر است روابط سیاسی انقره و ابوظبی پس از جریانات موسوم به «بهار عربی» از سال ۲۰۱۱ به این سو، تیره شده و هر کدام در یک جبهه قرار گرفته‌اند. هم اکنون کشورهای شمال آفریقا از جمله لیبی و مصر بیش از سایر مناطق شاهد صحنه رقابت دو کشور است.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.