• انتشار: 21 اکتبر 2019
  • ساعت: 11:31
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38869
پرینت
غنی با هیأت مجلس نمایندگان امریکا دیدار کرد

القاعده هنوز تهدیدی جدی برای امریکاست/طالبان با گروه های تروریستی همکاری دارند

غنی در دیدار با هیئت کنگره امریکا گفت القاعده و داعش هنوز هم تهدید جدی برای امنیت افغانستان و ایالات متحدۀ امریکا به شمار می رود و طالبان زمینۀ فعالیت‌ها را برای گروه‌های تروریستی فراهم می‌کند.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری، صبح امروز دوشنبه (۲۹ میزان) با نشر خبرنامه‌ای گفت آقای غنی روز گذشته با هیئت کنگره ایالات متحدۀ امریکا به ریاست خانم نانسی پلوسی، دیدار نمود.

در این دیدار که در ارگ انجام شد، آقای غنی از ایالات متحدۀ امریکا به خاطر اینکه در پروسه‌های دموکراتیک به افغانستان کمک می‌کند، ابراز امتنان نمود و گفت مشارکت ما با امریکا پایدار بوده و پایدار خواهد ماند.

 وی افزود تراژیدی یازده سپتامبر کشورهای ما را با هم متحد ساخت و ما خواهان حمایت‌های امریکا از افغانستان و گسترش روابط میان دو کشور در عرصه‌های مختلف به ویژه در بخش امنیتی می‌باشیم.

محمداشرف غنی در خصوص صلح گفت صلح برای ما اولویت دارد، صلحی که به رهبری و مالکیت افغان‌ها باشد و ارزش‌های قانون اساسی و حقوق زنان در آن حفظ گردد.

آقای غنی تصریح کرد چگونگی حضور ایالات متحدۀ امریکا در افغانستان بر اساس پیمان‌هایی می‌باشد که بین دو کشور به امضا رسیده است و درمورد هر تصمیم مبنی بر چگونگی حضور نیروهای امریکا در افغانستان، در آینده میان دو کشور بحث خواهد شد.

سپس رولا غنی بانوی اول کشور صحبت کرد و گفت نقش زنان در افغانستان از حاشیه به متن آمده است و آنان در تصمیم گیری‌های بزرگ سهم چشمگیر دارند.

جانب افغانستان در این دیدار در مورد پیشرفت‌ها در عرصه‌های حکومت داری خوب، مبارزه با تروریزم و فساد اداری، اصلاحات در بخش‌های خدمات ملکی و رشد معارف و صحت صحبت کرد و بر صلح پایدار که منافع مردم افغانستان در آن حفظ باشد، تاکید نمود.

محمداشرف غنی همچنان وضعیت کلی تهدیدات را تشریح کرد و گفت القاعده و داعش هنوز هم به عنوان تهدید جدی برای امنیت افغانستان و ایالات متحدۀ امریکا مطرح اند و طالبان زمینۀ فعالیت‌ها را برای گروه‌های تروریستی فراهم می کند و افراد ملکی را عمداً هدف قرار می‌دهند و هدف‌شان این است که به نظام آسیب برسانند که خوشبختانه به هدف شان نرسیدند.

آقای غنی در رابطه با برگزاری موفقانه انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت مردم ما علی رغم تهدیدات، به پای صندوق‌های رای رفتند و نیروهای امنیتی و دفاعی ما بی طرفانه این روند ملی تامین امنیت کردند.

در مقابل خانم نانسی پلوسی رییس کانگرس ایالات متحدۀ امریکا صحبت کرد و گفت: دلیل حضور ما در افغانستان این است که یک زمانی طالبان در این کشور میزبان تروریستان بودند که بالای ما حمله کردند و ما هرگز نمی‌خواهیم که افغانستان دوباره به لانۀ تروریزم مبدل گردد.

وی ضمن ستایش از دستآوردهای زنان در افغانستان، گفت حفظ دستآوردها و تامین حقوق زنان افغان برای ما یکی از اولویت ها در کانگرس ایالات متحدۀ امریکا می‌باشد.

خانم پلوسی خاطرنشان کرد ما به دستاوردها، تعهدات و اولویت های شما و همچنان به منافع ملی و تلاش های تان بخاطر دوستی دوامدار با ایالات متحدۀ امریکا، احترام قایل هستیم و حفاظت این دستآوردهای مشترک، برای همه ما اولویت دارد.

این در حالی است که مارک اسپر وزیر دفاع امریکا نیز روز گذشته در سفری از پیش اعلام ناشده وارد کابل شد و با محمداشرف غنی دیدار کرد.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری کشور گفت در این دیدار که در ارگ انجام شد، هر دو جانب روی مسایل امنیتی افغانستان، منطقه و فرا منطقه، مبارزه با تروریزم، تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و همکاری‌ها میان دو کشور در عرصه‌های مختلف، بحث و تبادل نظر نمودند.

در این دیدار هر دو جانب ضمن صحبت در خصوص اقدامات بعدی در پروسۀ صلح، در مورد اوضاع افغانستان، منطقه و فرامنطقه نیز بحث و گفتگو کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.