• انتشار: 27 ژانویه 2021
  • ساعت: 13:34
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 53812
پرینت
واکنش طالبان به گزارش اخیر وزارت خزانه داری امریکا

القاعده دیگر در افغانستان وجود ندارد

سخنگوی طالبان گفت این گروه، به تمام محتویات توافق‌نامه‌ی قطر متعهد می‌ماند و به هیچ کسی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان برای امریکا و متحدان آن تهدید ایجاد کند.

گروه طالبان، در واکنش به گزارش اخیر وزارت مالیه‌ی امریکا، گفت شبکه‌ی القاعده در افغانستان حضور ندارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، روز چهارشنبه (۸ دلو)، در اعلامیه‌ای گفت، پس از سال ۲۰۰۱ میلادی، شبکه‌ی القاعده و شهروندان سایر کشورها که از پیش از آن در افغانستان زندگی می‌کردند، به کشورهای شان برگشتند.

به گفته‌ی او، در حال حاضر هیچ عضو شبکه‌ی القاعده در افغانستان حضور ندارد.

سخنگوی طالبان گفت این گروه، به تمام محتویات توافق‌نامه‌ی قطر متعهد می‌ماند و به هیچ کسی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان برای امریکا و متحدان آن تهدید ایجاد کند.

وزارت مالیه‌ی امریکا، اخیرا گزارش داده است گروه طالبان پس از امضای توافق‌نامه‌ با این کشور، رابطه‌‌ی خود را با گروه القاعده قطع نکرده و القاعده با حمایت طالبان در افغانستان در حال قوت گرفتن است.

در این گزارش، آمده است: « طالبان همچنان متحد القاعده است. القاعده در افغانستان در حال قوت گرفتن است و این گروه روابط اش را با طالبان از طریق شبکه‌ی مربیان و مشاوران که برای ارائه‌ی مشاوره، راهنمایی و حمایت مالی موظف شده‌اند، برجسته می‌سازد.»

بر اساس این گزارش، مقام‌های ارشد شبکه‌ی حقانی در باره‌ی تشکیل یک واحد مشترک از جنگ‌جویان مسلح با همکاری و تامین مالی القاعده بحث کرده‌اند.

پس از امضای توافق امریکا با طالبان در ماه فبروی سال ۲۰۲۰، این نخستین‌بار نیست که گزارشی در مورد رابطه و مشوره گرفتن این گروه با القاعده به نشر می‌رسد. پیش از این در ماه جون ۲۰۲۰، سازمان ملل متحد نیز از مشوره و ارتباط گروه طالبان با شبکه‌ی القاعده سخن گفته بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.