• انتشار: 24 آگوست 2019
  • ساعت: 14:03
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37030
پرینت

القاعده ارتش پاکستان را به دستگیری همسر رهبر این گروه متهم کرد

شبکه القاعده، نیروهای پاکستانی را به بازداشت همسر ایمن الظواهری رهبر این شبکه و دو خانوادۀ دیگر از اعضای کشته شده این گروه متهم کرد.

رهبری القاعده دیروز جمعه ۲۳ اگست در اعلامیه ای گفت: “نیروهای خائن پاکستانی حدود یکسال پیش، زمانی همسر ایمن الظواهری و چندین تن دیگر را در مرز افغانستان دستگیر کردند که به دلیل حملات هوایی بر منطقه وزیرستان در حال ترک منطقه بودند.

در اعلامیۀ القاعده آمده‌است این گروه، حکومت پاکستان و اردوی خائن این کشور و باداران امریکایی شان را مسئول این جنایات می‌داند.

پاکستان تا ناوقت دیشب در این مورد چیزی نگفته بود.

ایمن الظواهری رهبر القاعده که خود مصری است، پس از کشته شدن اسامه بن لادن رهبر پیشین شبکه القاعده در سال ۲۰۱۱ رهبری این گروه را برعهده گرفت.

گمان می‌رود الظواهری در مناطق سرحدی میان افغانستان و پاکستان مخفی باشد.

اسامه بن لادن که خودش اهل عربستان سعودی و مربوط یک خانوادۀ متمول این کشور بود، رهبر و بنیانگذار شبکه القاعده بوده و در دوران جهاد افغانستان در دهه ۱۹۸۰ علیه نیروهای اتحاد شوروی سابق در کنار مجاهدین می‌جنگید. وی در دوران حاکمیت طالبان در افغانستان زندگی می‌کرد.

بعد از آنکه شبکه القاعده مسئول حملات خونین تروریستی یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ در ایالات متحده شناخته شد و جنگ امریکا علیه تروریزم در افغانستان آغاز شد، بن لادن ناپدید شده و در خفا به سر می‌بُرد.

با آن که پاکستان شریک عمده امریکا در جنگ علیه تروریزم چندین سال حضور بن لادن در این کشور را انکار می‌کرد، ولی وی در ماه می سال ۲۰۱۱ در ایبت آباد پاکستان در نزدیکی اسلام آباد توسط نیروهای خاص امریکایی کشته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.