• انتشار: 19 آگوست 2015
 • ساعت: 13:57
 • سرویس: اجتماعی
 • کدخبر: 1812
پرینت

اقامت مهاجران غیر قانونی افغان در ایران قانونمند می شود

وزارت امور مهاجران با کشور ایران طرحی را به اجرا خواهد گذاشت که تمامی مهاجران غیر قانونی افغان در کشور ایران قانونمند خواهد شد.

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران امروز (چهارشنبه) بعد از ختم این اجلاس گفت: حدود یک میلیون مهاجر غیر قانونی در ایران زندگی می کند که برای مهاجران ترس و برای مقام های امنیتی ایران تهدید است، اقامت این مهاجران قانونمند می شود.

آقای بلخی افزود، دو طرف متعهد شده است که طرحی فراهم سازند تا براساس آن تمامی زاویه های زندگی مهاجران بدون مدرک را مورد پوشش قرار دهد.

وی همچنین اظهار کرد که این دو کشور در صدد ان است که شرایطی را برای پناهندگان مهیا سازد که بتواند بدون اینکه مدارکشان را تحویل بدهند از کشور دیدن کنند.

به گفته مقام های وزارت مهاجران، حدود ۱ میلیون مهاجر بدون مدرک اقامتی، بیش از ۴۵۰ هزار نفر با کارت اقامتی و ۲۵۰ هزار خانوار با پاسپورت در ایران زندگی می کنند.

احمد محمدی فر، مدیرکل اتباع خارجی ایران در این نشست نیز گفت که کشورش هیچ پناهنده ای را به صورت اجباری از کشور اخراج نمی کند و امادگی کامل برای اقدامات قانونی و سفرهای قانونی دارد.

این نشست در حالی امروز خاتمه یافت که طرح آمایش دهم در ایران برای اتباع دارای کارت اقامتی نیز شروع شده است که به گفته مقام های ایرانی هزینه های این طرح نسبت به سال قبل کمتر شده است.

آقای بلخی نیز گفت، امسال هزینه های که از پناهندگان اخذ می شود نسبت به سال قبل نصف شده است و از کمیساریای سازمان ملل خواست که در زمینه هزینه های کارت های اقامتی کمک کنند.

حدود ۴ هزار زندانی

حدود ۴ هزار مهاجر به اتهام های گوناگون در ایران زندانی می باشند که تعداد محدودی از انان محکوم به اعدام شده اند.

در این نشست دو طرف مذاکره کننده در مورد مهاجران، بر روی سرنوشت زندانیان افغان در ایران نیز گفتگوهای داشته اند.

احمد محمدی فر، گفت که اعدامی ها بسیار محدود می باشد و اکثر آنان به اتهام قتل نفس و قاچاق مواد مخدر محکوم به اعدام شده اند.

براساس مذاکرات انجام شده بین دو کشور، قرار است کمیسیون تخصصی مشترکی بین دو کشور ایجاد شود تا وضعیت زندانیان را مورد بررسی قرار دهد تا تصمیم گیری شود.

در این سه روز دو نشست برگزار شده بود، یک نشست سه جانبه بین افغانستان، ایران و کمیساریای سازمان ملل و نشست دیگر بین کشورهای ایران و افغانستان صورت گرفته بود.

لازم به ذکر است که بیشترین تمرکز این نشست روی برگشت دواطلبانه مهاجران و نحوه خدمات رسانی – اسکان و اشتغال- بوده است.

۹ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

 1. گلاب اسکندری در تاریخ 19 اکتبر 2016:

  سلام خدمت همه مسئولین محترم لطفا راهنمایی کنید… من از سال ۱۳۷۵ به همراهه خانواده ام از افغانستان به ایران مهاجرت کردم البته بصورت غیر قانونی و در آمایش ۱_۲_۳ بندرعباس شرکت کردم و تا سال ۱۳۸۸ دارای مدارک بودم و از ۸۸ به بعد گفتن باید به شهرستان کرمان و در یک اردوگاه زندگی کنید .و من نتونستم به آنجا مهاجرت کنم دلیل اینکه کار و بارم در قشم بود تا اینکه سال ۹۴ مسعولین کنسولگری زاهدان به قشم آمدند، و برای مهاجرین فاقد مدرک پاسپورت خالی توضیع کردند و من هم دارم و الان نمیدونم کجا باید برم. لطفا راهنمایی کنید؟؟؟؟ و من هیچ کسی رو تو افغانستان ندارم. در قشم هر روز افغانهای غیر قانونی را میگیرن و ترک مرز میکنن.. خواهش میکنم راهنمایی کنید

 2. Reza در تاریخ 3 فوریه 2017:

  ایاواقعیت داردکه ایران کارت اقامت میدهدبرای افعانهای مقیم ایران

 3. حسین در تاریخ 11 فوریه 2017:

  چرا تاریخ خبر را نشر نمی کنید

 4. غفار در تاریخ 14 مارس 2017:

  سلام ببخشید من در شیراز زندگی میکنم و پاسپورت خانوادگی در ایران رو داریم من برای جداشدن از پاسپورت پدرم نرسیدن و پاسپورت منو باطل کردند آیا امکان درست شدن این مورد هست بازم به من پاسپورتمو میدن یانه

 5. عبدالنصیر حاتمی در تاریخ 13 آوریل 2017:

  چی تاریخی آغاز میگردد

 6. عبدالنصیر حاتمی در تاریخ 13 آوریل 2017:

  سلام تاریخ توزیع کارت برای مهاجرین فاقد مدرک چی وقت است

 7. جاوید در تاریخ 14 فوریه 2019:

  سلام جاوید هستم یکی از افغانهای غیر قانونی در ایران من خبر را خواندم اما دروست نفهمیدم که این توزیع مدارک در چی زمان در کدام شهرهای ایران صورت میگیرد.
  من خودم در استان البرز شهر کرج زندگی میکنم تا حالا اینجا کدام خبری از توزیع مدارک نشده لطف فرمائید بگوید که چگونه و از چی طریق میشه ثبت نام کرد.
  کسانکه اطلاع دارید خواهش میکنم برای ماها هم توضیح بدهید

 8. النا در تاریخ 5 اکتبر 2019:

  سلام من خودم مدرک دارم شوهرم مدرک نداره ایاامکانش هست از رو مدرک من بهش کارت یابرگه بدن لطفا راهنمایی کنید

 9. النا در تاریخ 5 اکتبر 2019:

  دفترکفالتم جواب درست نمیدن هی امروز فردا میکنن ازبس رفتم خسته شدم توروخدا یکی جواب درست بده به ما فقط مردم اذیت میکنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.