• انتشار: 5 دسامبر 2016
  • ساعت: 11:21
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 15944
پرینت

اقامت مهاجران افغان در پاکستان احتمالا تا سال ۲۰۱۸ تمدید می شود

دولت پاکستان که از سوی احزاب سیاسی تحت فشار است، احتمالا برای بار پنجم اقامت مهاجران افغانستانی را طی دو مرحله تا سال ۲۰۱۸ تمدید می کند.

در حالیکه روند بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان از پاکستان بخاطر زمستان پیش رو، روز جمعه متوقف شد، رسانه های پاکستانی گزارش دادند که احتمالا دولت بار دیگر اقامت آنان را تمدید می کند.

براساس آمار دولت پاکستان، هم اکنون در حدود ۱٫۳ میلیون مهاجر افغان دارای مدارک اقامتی در این کشور حضور دارند و در حدود ۶۰۰ هزار نفر دیگر بدون هیچ گونه مدارکی در پاکستان اقامت دارند.

از این میان، تقریبا ۳۳ فیصد در کمپ های مهاجران بسر می برند و ۶۷ فیصد دیگر خارج از کمپ ها زندگی می کنند.

همچنین براساس آمارهای خود دولت پاکستان، ۷۴ فیصد مهاجران افغان در پاکستان بدنیا آمده اند و تقریبا ۷۰ فیصد آنها زیر ۲۴ سال سن دارند.

لازم به ذکر است که پس از آنکه دولت خیبرپختونخوا از دولت مرکزی خواست تا مهاجران افغان را به کشورشان بازگرداند، روند عودت این مهاجران از اوایل سال جاری میلادی شدت گرفت.

گفته می شود از آغاز سال میلادی جاری تاکنون، نزدیک به ۳۸۱،۲۴۶ مهاجر افغان ساکن در پاکستان به افغانستان بازگشت داده شده اند. از سویی دیگر، تسریع در روند بازگشت مهاجران افغان از پاکستان، همزمان با سخت تر شدن کنترول های مرزی در گذرگاه تورخم میان پاکستان و افغانستان گردید، که این موضوع نیز مشکلاتی را برای مهاجران و شهروندان دو کشور بوجود آورد.

گفتنی است اگر دولت پاکستان اقامت مهاجران را بار دیگر تمدید کند، این پنجمین بار می شود که اقامت مهاجران ساکن در پاکستان تمدید می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.