• انتشار: ۵ سرطان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۰:۰۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 59824
پرینت
دیدار غنی و عبدالله با بایدن

افغان ها خودشان باید در مورد آینده شان تصمیم بگیرند

آقای بایدن هنگام خوشامدگویی به غنی و عبدالله گفت «افغان‌ها در مورد آینده شان تصمیم می‌گیرند، که چه می‌خواهند»

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار کردند.

در آغاز این دیدار جو بایدن بار دیگر بر خروج نیروهای این کشور از افغانستان تاکید کرده است.

آقای بایدن هنگام خوشامدگویی به غنی و عبدالله گفت «افغان‌ها در مورد آینده شان تصمیم می‌گیرند، که چه می‌خواهند»

او افزود «خشونت بی‌معنا» در افغانستان باید متوقف شود.

آقای غنی نیز گفت به تصمیم بایدن در خروج سربازان این کشور از افغانستان احترام می‌گذارد.

آقای غنی بعد از این دیدار در کنفرانسی خبری به سوالات خبرنگاران جواب داد و کاخ‌سفید هم بیانیه‌ای در همین رابطه منتشر کرد.

رئیس‌جمهور در این کنفرانس خبری گفت علاوه بر مسایل امنیتی و خروج نیروهای آمریکایی از خاک کشورش، موضوع تهیه واکسن کرونا برای مردم افغانستان هم در این دیدار طرح شده است.

در بیانیه عصر جمعه، ۲۵ ژوئن، کاخ‌سفید آمده از سال ۲۰۰۲ ، ایالات متحده نزدیک به ۸۸ میلیارد دلار کمک امنیتی، ۳۶ میلیارد دلار کمک غیرنظامی از جمله ۷۸۷ میلیون دلار به طور خاص برای حمایت از زنان و دختران افغانستان اختصاص داده و تقریبا ۳.۹ میلیارد دلار هم کمک بشردوستانه به افغانستان کرده است.

همچنین کاخ‌سفید در این بیانیه آورده کنگره آمریکا در سال جاری – ۲۰۲۱ – بیش از ۳ میلیارد دلار کمک به نیروهای امنیتی افغانستان اختصاص داده و آقای بایدن برای سال ۲۰۲۲ هم بیش از ۳.۳ میلیارد دلار درخواست کرده است.

در حالی که طالبان در هفته‌های اخیر بر ده‌ها ولسوالی مسلط شده اند و درگیری‌های شدید میان نیروهای دولتی برای بازپس‌گیری مناطق از دست رفته در جریان است. انتظارها در شبکه‌های اجتماعی از سفر غنی و عبدالله به واشنگتن زیاد بوده است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در توییتی پیش از دیدار با غنی و عبدالله نوشته بود «در حالی که نیروهای آمریکایی در حال خروج از افغانستان هستند، ما بر تداوم حمایت از مردم افغانستان تاکید می‌کنیم.»

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید امروز در کنفرانس مطبوعاتی پیش از دیدار غنی و بایدن گفت جو بایدن “اعتقاد اساسی” به خروج سربازان این کشور از افغانستان پس از ۲۰ سال دارد.

آقای غنی امروز همچنین به وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) رفت و با لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا دیدار کرد.

ژنرال آستین در این دیدار بر تداوم حمایت از ارتش افغانستان تاکید کرده گفت پنتاگون «عمیقا ثبات و امنیت افغانستان سرمایه گذاری کرده است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.