• انتشار: 15 دسامبر 2020
  • ساعت: 14:35
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 52041
پرینت
سفارت افغانستان در تهران:

افغان‌های دارای مدارک اقامتی در ایران می توانند حساب بانکی باز کنند

سفارت افغانستان در تهران در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشت در صورتی که شعبه‌ای از این دستورالعمل پیروی نکند، مهاجران افغان با اطلاع دقیق از شعبه و محل مورد نظر، دفتر امور مهاجرین این سفارت را در جریان قرار دهند تا به اطلاع بخش نظارت بانک مرکزی ایران رسانده و مورد پیگیری قرار گیرد.

سفارت افغانستان در تهران اعلام کرد طبق آخرین ابلاغیه بانک مرکزی ایران، تمامی بانک‌های این کشور موظف هستند برای افغان‌های دارای مدارک معتبر اقامتی، حساب بانکی افتتاح کرده و کارت عابربانک صادر کنند.

این سفارت در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشت در صورتی که شعبه‌ای از این دستورالعمل پیروی نکند، مهاجران افغان با اطلاع دقیق از شعبه و محل مورد نظر، دفتر امور مهاجرین این سفارت را در جریان قرار دهند تا به اطلاع بخش نظارت بانک مرکزی ایران رسانده و مورد پیگیری قرار گیرد.

سفارت افغانستان افزود بعد از مراجعه و تماس‌های تلفنی شماری از مهاجرین افغان مقیم ایران، مبنی بر مسدود شدن کارت‌های عابربانک شان طی روزهای اخیر، سفارت افغانستان در تهران موضوع فوق را از مجاری دیپلماتیک با وزارت خارجه ایران و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی پیگیری کرده است.

براساس اعلامیه سفارت افغانستان پس ازاین پیگیری‌ها، مسئولان ایرانی وعده دادند مشکل حل شود.

عدم افتتاح حساب بانکی و مسدود شدن کارت عابر بانک مهاجران افغان در ایران بارها خبرساز شده است.

مهاجران افغانستان مقیم ایران مدعی هستند که این اقدام بانک‌ها و نهادهای پولی ایران بدون اطلاع قبلی بارها مشکلات زیادی را برای مهاجران در مراکز خرید و مسافرت بوجود آورده است.

مهاجران افغان مقیم ایران می گویند وقتی که به بانک مراجعه می‌کنند، مسئولان به آنان می‌گویند که بخشنامه‌ای صادر شده که در آن تاکید شده به مهاجران عابر بانک داده نشود.

این نوع مشکلات در روزهای اخیر باعث شده که در شبکه‌های اجتماعی مجازی، کارزارهایی برای دسترسی مهاجران افغان در ایران به خدمات اینترنت، سیم کارت و خدمات بانکی به راه افتد.

میلیون‌ها مهاجر افغان که نزدیک به چهار دهه در ایران زندگی کرده‌اند، هنوز مشکل دسترسی آنها به خدمات اولیه درمانی، خرید سیم کارت و اینترنت و باز کردن حساب بانکی گاهی خبرساز می‌شود.

مسئولان ایرانی همواره بر نبود تبعیض علیه مهاجران افغان تاکید دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.