• انتشار: 21 ژوئن 2020
  • ساعت: 08:58
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 45059
پرینت

افغانستان ۶ و نیم میلیون مهاجر در سراسر جهان دارد

روز جهانی پناهجویان امسال در حالی سپری شد که آمار مهاجران افغانستانی در سراسر جهان به ۶ و نیم میلیون نفر رسیده است.

همزمان با روز جهانی پناهنجویان وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید افغانستان ۶.۵ میلیون مهاجر و پناهجو در جهان دارد.

رضا باهر، معاون سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان روز شنبه ۳۱ جوزا گفت بیشتر شهروندان افغان در ایران و پاکستان مهاجر می باشند.

به گفته آقای باهر تنها در پاکستان ۲.۴ میلیون و در ایران ۲.۵ میلیون شهروند افغانستانی حضور دارند که شماری از آنان به طور غیرقانونی در این کشورها زندگی می‌کنند.

بر اساس معلوات وزارت مهاجرین، حدود ۵۰۰ هزار افغان در کشورهای اروپایی، ۵۰۰ هزار در امریکا و آسترالیا و همچنان ۵۰۰ هزار تن دیگر در کشورهای عربی زندگی می‌کنند.

او افزود ادامۀ خشونت‌ها و درگیری‌های مسلحانه در بسیاری از بخش‌های کشور، سبب آواره شدن هزاران شهروند در داخل افغانستان نیز شده است.

این در حالی است که یک گزارش تازۀ کمیشنرى عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نشان می‌دهد افغانستان، سوریه ، وینزویلا، سودان جنوبی و میانمار از کشورهای اند که دو – سوم جمعیت آواره‌ها را دارند.

در این گزارش آمده است تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۷۹.۵ میلیون نفر در سراسر جهان آواره شده اند که این رقم در سال‌های اخیر، بی‌سابقۀ بوده است.

این گزارش ملل متحد که به مناسبت ۲۰ جون روز جهانی پناهجویان به نشر رسیده می افزاید جهان تنها ۴۵.۹ میلیون بیجاشدگان داخلی دارد.

به گفته ملل متحد در این سال میلادی، ۲۹.۶ میلیون نفر کشورهای شان را ترک کرده و کشورهای دیگر مهاجر شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.