• انتشار: 14 سپتامبر 2019
  • ساعت: 13:12
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37707
پرینت
جو بایدن:

افغانستان کشور سه تکه است/فدرالیزم گزینه مناسبی برای اداره این کشور می باشد

جو بایدن داوطلب نامزدی حزب دموکرات امریکا در مناظره انتخاباتی حزب دموکرات افغانستان را کشوری سه تکه خواند و به طور غیرمستقیم شیوه فدرالی را برای اداره آن پیشنهاد داد.

آقای بایدن در این مناظره با اشاره به تجربیات خود درباره افغانستان گفت: «وقتی که پاکستان سه ولایت افغانستان را در شرق کشور کنترل می‌کنند. افغانستان را نمی‌توانیم درست کنیم. درست شدنی نیست.»

معاون سابق ریاست جمهوری امریکا پیشنهاد کرد نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شوند و در عوض پاکستان پایگاهی برای این سربازان در اختیار امریکا بگذارد تا واشنگتن بتواند به جلوگیری از حملات تروریستی از افغانستان به امریکا ادامه بدهد.

آقای بایدن گفت نیروهای امریکایی می‌توانند با پرواز از این پایگاه‌ها «عملیات ضدتروریستی» خود را در افغانستان ادامه دهند.

این اولین بار نیست که معاون سابق ریاست جمهوری امریکا برای حل بحران‌های به‌وجود آمده پس از جنگ‌های این کشور پیشنهاد فدرالیسم را مطرح می‌کند.

آقای بایدن زمانی که به عنوان سناتور دموکرات از ایالت دلور در کنگره امریکا فعالیت می‌کرد طرحی را برای فدرالیسم در عراق پیشنهاد کرد تا این کشور به سه ایالت فدرال و جداگانه برای سنی‌ها، شیعیان و کردها تقسیم شود.

این طرح با وجود حمایتی که از سوی دو حزب امریکا کسب کرد با مخالفت جدی در خاورمیانه روبرو شد و حتی سفارت امریکا در عراق نسبت به تبعات آن هشدار داد.‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.