• انتشار: 3 آوریل 2017
  • ساعت: 16:46
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 19797
پرینت

افغانستان چهارمین کشور حادثه خیز جهان است

فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر اعلام کرد که افغانستان با ۱۰۰ رویداد طبیعی، چهارمین کشور حادثه خیز جهان است.

 

فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در گزارشی که امروز دوشنبه منتشر کردند. در سال ۲۰۱۶ حدود ۶۰۰ رویداد طبیعی در سراسر جهان رخ داده و حدود ۳۳ هزار تن نیز جان باخته اند.

ایریف، مسوول فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ گفت که دراثر این حوادث بیشتر از ۱۰۸ میلیون نفر در سرتاسر جهان متضرر شده اند.

او تاکید کرد که در جریان حوادث طبیعی، بیش از ۷۰ میلیارد دالر به کشورها خسارات مالی وارد شده است.

آقای ایریف می گوید که برای رسیدگی به افراد آسیب پذیر از حوادث طبیعی، ۳.۳ تریلیون دالرسالانه از سوی کشورهای توسعه یافته کمک می شود که ازاین میان ۱۰۷میلیارد یا ۰.۴ درصد آن برای کارهای به مصرف می رسد که در کاهش خطرات موثر واقع می شود و دو سوم این مقدار پول در زمان بروز حوادث طبیعی به مصرف می رسد.

به گفته وی حوادث طبیعی ناشی از زمین لرزه، سیلاب های موسومی، رانش زمین، فرورفتگی زمین، و تغییرات اقلیمی و گرمی بیش از حد هوا در سرتاسر جهان می باشد.

ویس برمک، وزیر مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان این گزارش را تکان دهنده خواند و گفت که کشورهای کمک کننده باید روی میکانیزمی کار کنند که کمک های شان برای جلوگیری و کاهش خطرات حوادث طبیعی موثر واقع شود.

او افزود که افغانستان ازجمع کشورهای است که باحوادث طبیعی مواجه است و از میان ۶۰۰حادثه طبیعی ۱۰۰ رویداد آن تنها در افغانستان رخ داده است.

آقای برمک تاکید کرد که در افغانستان در ۱۵سال گذشته سیاسیون کشور برای ایجاد یک سیستم مشخص که بتواند در قسمت کاهش وجلوگیری از خطرات حوادث طبیعی کمک کند توجه نکرده است.

او می گوید که۸۰ درصد نفوس افغانستان در روستاها زندگی می کنند و بیشتر در سکتور زراعت ومالداری مشغول اند و به این معنی است که ۸۰ درصد مردم افغانستان در معرض خطر حوادث طبیعی قرار دارند.

آقای برمک بیان داشت که افغانستان از نقطه نظر آسیب پذیری از حوادث طبیعی چهارمین کشور جهان بوده و ازضعیف ترین کشورهای است که بتواند حوادث طبیعی را مدیریت کرده و قبل از وقوع حوادث ساحات و محلات را شناسایی نماید.

محمد نعیم دیندار، سکرترجنرال هلال احمر افغانی نیز تاکید کرد که سالانه ۵۰۰ میلیون افغانی در بخش مبارزه و رسیدگی به حوادث طبیعی در افغانستان به مصرف می رسد.

وی بیان داشت که اداره هلال احمر افغانی، سالانه ۱ میلیارد افغانی را برای افراد نیازمند و آسیب دیدگان حوادث طبیعی کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.