• انتشار: 16 ژوئن 2016
  • ساعت: 12:53
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10130
پرینت

افغانستان و پاکستان در تورخم آتش بس اعلام کردند

مقام های افغانستان و پاکستان بر سر برقراری آتش بس در نقطه مرزی تورخم توافق کرده اند.

عمر زاخیلوال در صفحه فیسبوکش نوشته است:”دیروز با نماینده نیروهای امنیتی پاکستان سخنان خود را با این نکات کوتاه ساختم. اول: آتش بس.”

آقای زاخیلوال گفته است که برای حل مشکل باید مقام های دو طرف به گفت‎وگو بشینند و تا حل نشدن مشکل جانب پاکستان از ساختن تاسیسات نظامی خودداری کند.

روز گذشته خبرهای منتشر شد که گویا اعمار تاسیسات نظامی با توافق عمر زاخیلوال، سفیر کشور در اسلام آباد صورت گرفته است.

عمر زاخیلوال اما این سخن را رد کرده و به جانب پاکستانی نیز گوشزد کرده است که شما (پاکستان) طوری وانمود کردید که این کار با توافق سفارت صورت گرفته است.

سفیر افغانستان در پاکستان از عواقب این کنش ها و درگیری ها به جانب پاکستانی هشدار داده است.

براساس اعلام دفتر رئیس جمهوری، اشرف غنی، رئیس جمهوری، دیروز با مقامات سیاسی و ملی کشور در رابطه با مشکلات ناشی از ایجاد تاسیسات از سوی پاکستان در مرز تورخم، نشست مشورتی داشت.

براساس این گزارش، شرکت کنندگان در این نشست خواهان حل مشکلات موجود از طریق دیپلماتیک شده و از تلاش، آمادگی و احضارات حکومت برای دفاع از وطن ستایش کرده‌اند.

منابع امنیتی شامگاه روز یکشنبه از درگیری بین مرزبانان دو کشور در گذرگاه تورخم خبر دادند و شامگاه روز سه‌شنبه نیز رسانه‌های محلی گزارش‌هایی را از درگیری شدید دو طرف منتشر کردند.

گفتنی است که با کشته شدن یک مرزبان دیگر در درگیری شامگاه روز سه شنبه، شمار مرزبانان کشته شده کشور به ۳ نفر رسیده و ۱۱ نفر دیگر هم زخمی شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.