• انتشار: 22 آگوست 2019
  • ساعت: 13:51
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 36983
پرینت
ترامپ:

افغانستان و کشورهای منطقه باید مبارزه با داعش را تشدید کنند

رییس‌ جمهور امریکا اعلام کرد افغانستان،‌ عراق و دیگر کشورهای منطقه باید مبارزات خود علیه داعش را تشدید کنند.

 دونالد ترامپ رییس‌جمهور امریکا روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد کشورهایی مانند روسیه،‌ افغانستان،‌ ایران، عراق، ترکیه باید به‌زودی مبارزات خود با داعش را با شدت بیشتری دنبال کنند.

ترامپ در ادامه صحبت‌های خود با خبرنگاران در کاخ سفید اضاضه کرد: «ما توانستیم خلافت ادعایی داعش را کاملاً سرنگون کنیم. نمی‌گویم رکوردشکنی کردیم، اما توانستیم ظرف مدت مشخصی این کار را انجام دهیم. داعش تلفات سنگینی را به کشورهایی که نام بردم، وارد کرده بود و اکنون این کشورها باید با [بقایای] داعش بجنگند، زیرا من فکر نمی‌کنم که قرار باشد ما برای ۱۹ سال دیگر آنجا بمانیم.»

وی افزود: «ببینید حتی هند و پاکستان هم آنجا هستند، اما آیا آنها [با داعش] می‌جنگند؟ نه، بسیار کم. این عادلانه نیست. امریکا ۷۰۰۰ مایل با منطقه فاصله دارد، اما این ما بودیم که داعش را از بین بردیم.»

رییس‌جمهور امریکا با انتقاد از متحدان اروپایی کشورش که حاضر به پذیرش تروریست‌های تبعه خود نیستند، هشدار داد: «ما چندین هزار تروریست داعشی را اسیر کرده‌ایم و از اروپایی‌ها خواسته‌ایم که آنها را پس بگیرند. آنها از پذیرش تروریست‌ها امتناع می‌کنند و من چاره‌ای ندارم جز اینکه آنها را در کشورهایشان یعنی آلمان و فرانسه و دیگر کشورها رها کنم. ما با تروریست‌ها جنگیدیم،‌ شکستشان دادیم و اسیرشان کردیم؛ اما حالا متحدان اروپایی ما مثل همیشه می‌گویند که آنها را نمی‌پذیرند.»

وی با طعنه به دولت‌های پیش از خود گفت: «اروپا باید این تروریست‌ها را بپذیرد، زیرا قرار نیست که ما این تروریست‌ها را به زندان گوانتانامو منتقل کنیم و به مدت ۵۰ سال برای آنها هزینه بپردازیم.»

این اظهارات درحالی صورت می‌گیرد که برخی منابع از گسترش نفوذ داعش در افغانستان خبر می دهند.

داعش هفتۀ جاری تالار عروسی شهر دبی در غرب کابل را مورد هدف قرار داد و ۷۰ نفر را کشت و ۲۰۰ تن دیگر را زخمی ساخت.

حکومت افغانستان گفته است انتقام خون غیرنظامیان را از گروه تروریستی داعش می‌گیرند.

داعش در شماری از ولایات شرقی، شمالی و مرکزی افغانستان فعالیت دارد. برخی از ملاهای سرشناس در کابل نیز به جرم همدستی با داعش بازداشت شده‌اند. ماه گذشته ادارۀ امنیت ملی افغانستان اعلام کرد چند پایگاه داعش را در پایتخت مورد هدف قرار داده و از بین برده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.