برگزیده هاسیاست

افغانستان و پاکستان علیه عناصر مخالف صلح اقدام می کنند

دفتر نخست وزیری پاکستان در خبرنامه ای امروز نوشت که نواز شریف نخست وزیر این کشور در حاشیه نشست تغییر اقلیم در پاریس با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرده است.

خبرنامه می گوید دو طرف بر سر موضوع از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان و حل و فصل تنش ها میان افغانستان و پاکستان به گفتگو پرداختند.

این خبرنامه همچنین می افزاید “رهبران افغانستان و پاکستان توافق کردند تا با تمامی کسانی که قصد دارند از مجرای قانونی وارد پروسه صلح شوند همکاری کنند، و در عوض علیه دیگر کسانی که مخالف پروسه صلح هستند اقدام نمایند.”

گفتنی است که پاکستان اولین دور از مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان را سازماندهی و میزبانی کرد که در آن نمایندگانی از دولت افغانستان و نمایندگانی از طالبان برای اولین بار به صورت رسمی با هم به گفتگو پرداختند.

اما دور دوم این مذاکرات که قرار بود پس از اتمام ماه رمضان برگزار شود، پس از انتشار خبر مرگ ملا عمر رهبر طالبان که برای دو سال پنهان مانده بود این مذاکرات را تاکنون به تعویق انداخته است.

ملا اختر محمد منصور رهبر جدید طالبان گرچه به طور علنی از ادامه مذاکرات صلح سخن به میان نیاورده است، اما پس از اینکه وی تیمی جدید برای دفتر سیاسی طالبان در قطر در نظر گرفت، امیدهایی برای برگزاری دور دوم مذاکرات میان اذهان شکل گرفت.

مقامات در کشور هنوز در خصوص این دیدار میان رهبران افغانستان و پاکستان چیزی نگفته اند.

روابط میان افغانستان و پاکستان در اوایل دولت آقای غنی بهبود یافت، اما پس از یک رشته عملیات های مرگبار در کابل و برخی ولایات کشور که منجر به کشته و زخمی شدن صدها تن در افغانستان شد، این روابط به تیرگی کشید.

برخی مقامات بلند پایه دولتی از جمله رئیس جمهور غنی پاکستان را متهم به حمایت از تروریسم کرد و گفت شورشیانی که این حملات را در کابل و برخی ولایات ها راه اندازی کردند در پاکستان پناهگاه دارند و دولت پاکستان هیچ اقدامی علیه این شورشیان نمی کند.

خبرنامه دفتر نخست وزیری پاکستان در پایان نوشت “نواز شریف به آقای غنی وعده سپرد که کشورش عملیات های نظامی خود را علیه شورشیان در منطقه مرزی پاکستان ادامه دهد و سوگند یاد کرد که پاکستان تمام تلاش خود را برای از بین بردن تروریسم می کند.”

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا