• انتشار: 20 فوریه 2017
  • ساعت: 14:00
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 19020
پرینت

افغانستان و پاکستان در آستانه جنگی قریب الوقوع و بالقوه با یکدیگر قرار گرفتند

پس از آنکه حملات تروریستی مرگباری هفته گذشته پاکستان را هدف قرار داد، ارتش این کشور با ادعای اینکه تروریستان از خاک افغانستان وارد پاکستان شده اند، تدابیر امنیتی خود در مرز با افغانستان را افزایش داده و همچنین راکت پراکنی های بسیاری به سوی دو ولایت ننگرهار و کنر انجام داد.

در این راکت پراکنی ها که عمدتا به سوی ولسوالی لعل پور ولایت ننگرهار و ولسوالی سرکانو ولایت کنر انجام شد، دست کم ۲ غیرنظامی جانشان را از دست دادند و چند تن دیگر زخمی شدند.

مقامات محلی در ولایت ننگرهار روز جمعه اطلاع دادند که ارتش پاکستان از ساعات پایانی پنجشنبه شب تا روز جمعه بیش از ۲۰۰ راکت به سوی این ولایت پرتاب کرده بود.

در آنسوی مرز اما، رسانه های پاکستان به نقل از مقامات نظامی این کشور گزارش کردند که ارتش پاکستان مواضع اعضای گروه جماعت الاحرار را در مناطق مرزی هدف قرار داده است، و چندین تن از تروریستان وابسته به این گروه را کشته است.

لازم به ذکر است که جماعت الاحرار شاخه ای از طالبان پاکستان است که مسئولیت حمله انتحاری هفته گذشته در شهر لاهور را که منجر به کشته و زخمی شدن بیش از ۱۱۵ تن شد را بر عهده گرفت.

به دنبال آن، ارتش و وزارت خارجه پاکستان به طور جداگانه دیپلمات های کشورمان در اسلام آباد را به مقر خود فراخواندند و ضمن ادعای اینکه تروریستان جماعت الاحرار در خاک افغانستان حضور دارند و طراحی حملات تروریستی شان علیه پاکستان را در افغانستان انجام می دهند، نام ۷۶ تن از اعضای این گروه را به دیپلمات های کشورمان ارائه کردند و گفتند که آنها در افغانستان حضور دارند و از دولت افغانستان می خواهند که یا علیه این افراد اقدام کند و یا آنها را تحویل دولت پاکستان بدهد.

در همین حال، وزارت خارجه کشورمان نیز سید ابرار حسین سفیر پاکستان در کابل را به این وزارت احضار کرد و در خصوص راکت پراکنی های ارتش پاکستان به سوی دو ولایت ننگرهار و کنر از او توضیحات خواست.

از سویی دیگر، ریاست اجرایی کشور نیز روز گذشته (یکشنبه) گفت که اگر پاکستان از طریق گفتگوها به ادامه راکت پراکنی های خود توقف ندهد، افغانستان نیز پاسخی مناسب و متقابل خواهد داد.

اما ارتش پاکستان ظاهرا به عملیات نظامی خود در مناطق مرزی ادامه داده است و همچنان گزارش ها از رسانه های پاکستان می رسد که ارتش آن کشور به مواضع جماعت الاحرار حمله می کند و مراقب نفوذ تروریستان از افغانستان می باشد.

ارتش این کشور همچنین امروز (دوشنبه) سلاح های بسیار سنگینی به مناطق مرزی انتقال داده است تا به زعم این کشور از نفوذ تروریستان از خاک افغانستان به این کشور جلوگیری کند. یک تلویزیون شخصی پاکستان گزارش کرد که ارتش پاکستان برای متعجب ساختن مقامات افغانستان، آتش بارهای سنگینی به مناطق مرزی انتقال داده است.

این تلویزیون همچنین در گزارشش افزود که ارتش پاکستان معتقد است که تروریستان پنهان شده در خاک افغانستان مسئولیت حمله به زیارتگاه «لعل شهباز قلندر» صوفی ها در شهر سیهون در ایالت سند این کشور را بر عهده دارد. در آخرین آمار ارائه شده از تلفات این رویداد گفته شد که ۸۳ تن جانشان را از دست دادند و بیش از ۳۴۰ تن دیگر زخمی شدند.

در همین حال، مقامات محلی در ولایت ننگرهار نیز می گویند که ارتش، نیروهای بیشتری برای جلوگیری از راکت پراکنی های پاکستان به مناطق مرزی در ولسوالی لعل پور اعزام کرده است.

گلاب منگل والی ننگرهار گفت که پس از تصمیم شورای نظامی، نیروهای زمینی و واحدهای توپچی بیشتری به منطقه اعزام شده است و نیروهای امنیتی کشور صلاحیت این را دارند تا به تجاوزهای احتمالی بیشتر از خود واکنش نشان دهند.

آقای منگل همچنین گفت که اعزام نیروهای واکنش سریع به ولسوالی لعل پور نیز در جریان جلسه تایید گردیده است.

نیروهای امنیتی محلی روز گذشته نیز گفتند که آماده هر گونه اقدام متقابل در برابر تجاوز ارتش پاکستان هستند و فقط منتظر دستور از مرکز می باشند.

این اقدام متقابل ارتش دو کشور نگرانی هایی برای یک جنگ بالقوه و قریب الوقوع میان دو کشور را بوجود آورده است. البته مقامات کشورمان از مدت ها پیش نیز اعلام می کرده اند که افغانستان در وضعیتی جنگی اعلام نشده با پاکستان قرار دارد، اما ظاهرا این بار این جنگ اعلام نشده، قرار است به جنگی اعلام شده تبدیل شود.

ناگفته نیز نماند که تقابل دو کشور امری تازه نیست و از دهه های پیش نیز سخنانی این گونه بین مقامات دو کشور همواره مطرح می شده است، اما دو کشور به اندازه کافی زیرک بوده اند و همواره از درگیر شدن با یکدیگر خودداری می کردند زیرا تبعات آن برای دو کشور غیرقابل جبران و ناخوشایند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.