• انتشار: 25 آگوست 2015
  • ساعت: 22:47
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 1970
پرینت

افغانستان و طالبان باید مذاکرات صلح را از سر بگیرند

پاکستان، ایالات متحده و دیگر کشورهایی که به نحوی در بازسازی افغانستان سهم دارند از مقامات دولتی کشور و طالبان می خواهند تا مذاکرات صلح را هر چه زودتر از سر بگیرند.

به باور آنها، توقف طولانی مدت در مذاکرات صلح می تواند شرایط را برای حضور بیشتر داعش و دیگر گروه های افراطی و نوظهورکه باعث ناامنی و بی ثباتی بیشتر در کشور و خواهان تیرگی هر چه بیشتر روابط اسلام آباد-کابل هستند فراهم کند.

ماه گذشته با انتشار خبر مرگ ملا عمر رهبر گروه طالبان، دور دوم مذاکرات صلح میان این گروه و دولت افغانستان به تاخیر افتاد. گفتنی است دور اول این مذاکرات چندی قبل از انتشار خبر مرگ ملا عمر و به میزبانی پاکستان در شهر اسلام آباد برگزار شد.

در این مذاکرات نمایندگانی از ایالات متحده و سازمان ملل نیز حضور داشتند و اولین دور از مذاکرات رسمی میان طالبان و دولت افغانستان برای خاتمه دادن به جنگ ۱۳ ساله را رقم می زد.

اما پس از انتشار خبر مرگ ملا محمد عمر، و انتخاب ملا اختر منصور به عنوان رهبر جدید این گروه، نه تنها مذاکرات صلح به تعویق افتاد بلکه طالبان موج جدیدی از حملات خود را به کشور آغاز کرد که باعث کشته و زخمی شدن صدها بی گناه در کشور شد.

این حملات سبب شد تا محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و بسیاری از فعالان و سیاستمداران کشور دیدگاه و موضع خود را نسبت به اسلام آباد تغییر دهند. آنان معتقدند که پاکستان به پناهگاهی امن برای تروریست مبدل شده است و اسلام آباد با وجود آگاهی از این موضوع اقدامی در این زمینه نمی کند. برخی دیگر حتی این کشور را به حمایت از گروه طالبان متهم می کنند.

فرانز مایکل میلیبن، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان می گوید رویدادهای اخیر سبب بوجود آمدن نقطه عطفی در روابط دو کشور شده است.

وی تاکید کرد که پاکستان و افغانستان باید هر دو تلاش کنند تا اختلافات بوجود آمده را هر چه زودتر کم کنند.

آقای میلیبین افزود “تمامی کسانی که می خواهند صلح برآورده شود باید متحد و همکار شده تا شرایط را برای از سر گیری مذاکرات صلح مهیا کنند.”

وی خاطر نشان کرد “همچنین در این میان کسانی هستند که به هیچ عنوان نمی خواهند این مذاکرات از سر گرفته شود و صلح در کشور بوجود آید.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.