• انتشار: 21 آوریل 2016
  • ساعت: 16:35
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 8920
پرینت

افغانستان در منطقه از بهترین آزادی بیان رسانه ها برخوردار است

براساس گزارش تازه ای از سوی سازمان خبرنگاران بدون مرز، آزادی بیان رسانه ها در میان ۱۸۰ کشور، از رتبه ۱۲۲ به رتبه ۱۲۰ در سال ۲۰۱۵ صعود کرد، که به نحوی نشان دهنده این موضوع است که افغانستان تقریبا از بهترین آزادی بیان رسانه ها در منطقه برخوردار است.  

براساس این گزارش که شاخصه هایی از آزادی بیان رسانه ها را درنظر گرفته است، کشورهای فنلاند، هلند و ناروی/نروژ به ترتیب جزو سه کشور برتر در پیوند به آزادی بیان رسانه ها قرار گرفتند.

این گزارش، کشورهای اریتره، کوریای شمالی و ترکمنستان را در قعر این جدول قرار دادند.

بربنیاد این گزارش تازه سازمان خبرنگاران بدون مرز، قانون اساسی و دیگر قوانین افغانستان به رسانه های کشور آزادی بیان نسبتا خوب با حفاظت قانونی مناسب ارائه می کند.

این سازمان اما می گوید که خبرنگاران افغانستان در معرض خطرهای جدی بی ثباتی و نا آرامی از سوی شورشیان طالبان و جنگجویان گروه تروریستی داعش می باشند و این موضوع همچنین سبب شده تا در برخی مناطق افغانستان، خلا اطلاعاتی و یا (سیاه چاله اطلاعاتی) بوجود آید.

براساس آمار این سازمان، منطقه اقیانوسیه و آسیا تمامی رکوردها اعم از خوب و بد را به خود اختصاص داده است.

این گزارش می گوید که کشورهای چین و ویتنام بزرگترین زندان ها را برای خبرنگاران و وبلاگ نویسان دارند.

سازمان خبرنگاران بدون مرز در گزارش تازه اش، ویتنام را در رده ۱۷۵، چین را در رده ۱۷۶، ترکمنستان ۱۷۸ و کوریای شمالی را در رده ۱۷۹ از میان ۱۸۰ کشور قرار داده است. کشورهای سوریه در رتبه ۱۷۷ و اریتره در پایین تر سطح در رده ۱۸۰ از ۱۸۰ کشور قرار دارد.

همچنین کشورهای دیگر در منطقه نیز از رتبه خوبی در این زمینه برخوردار نیستند. برای مثال کشور هند در رتبه ۱۳۳ و پاکستان در مقام ۱۴۷ قرار گرفت.

همسایگان دیگر افغانستان مانند ایران نیز در رتبه ۱۶۹، ازبکستان در رتبه ۱۶۶ و تاجیکستان در مقام ۱۵۰ قرار گرفت.

لازم به ذکر است که در طول ۱۵ سال گذشته، آزادی بیان یکی از اولویت های افغانستان بوده و تاکنون توانسته موفقیت چشم گیری را دراین زمینه بدست آورد، به طوریکه افغانستان در دوران حکومت طالبان، اصلا هیچ گونه آزادی بیان نداشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.