• انتشار: 30 سپتامبر 2019
  • ساعت: 15:56
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38262
پرینت
گزارش تازه سازمان ملل نشان داد

افغانستان مرگبار ترین کشور برای امداد رسانان است

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل(اوچا) با نشر گزارشی، افغانستان را مرگبارترین کشور برای امدادرسانان خواند.

اوچا امروز دوشنبه(۸میزان) با نشر یک گزارش، ۳۱۹ رویداد را از اول جنوری تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۹ ثبت کرده که از این میان تقریبا نیمی از حوادث ثبت‌شده مربوط به خشونت مستقیم و غیرمستقیم علیه کارمندان، دارایی‌ها یا امکانات بشردوستانه بوده است.

این نهاد کمک‌رسان بین‌المللی در گزارش خود افزود در این مدت، ۲۸ کمک‌رسان کشته و ۳۱ تن دیگر زخمی شده و نیز ۳۳  کمک‌رسان دیگر ربوده شده‌اند.

اوچا در گزارش خود اضافه کرده است حمله بر کارمندان و تاسیسات امدادرسانی، نه تنها دسترسی نیازمندان افغانستان به کمک را متاثر ساخته، بلکه بر دسترسی امدادگران و توانایی آن‌ها در عرضه خدمات ضروری به افراد نیازمند نیز تاثیر منفی گذاشته است.

به گفته اوچا، ولایت‌های کابل و قندهار هر یک با ۳۱ رویداد در صدر ولایات کشور و مرگبار برای مددکاران قرار دارد و سپس ننگرهار و بلخ به ترتیب با ۲۹ و ۲۰ رویداد در رده‌های دوم و سوم ولایت‌های دارای بیشترین خشونت در برابر امدادرسانان ثبت شده‌ است.

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل تاکید کرد اگر ناامنی و خشونت در افغانستان ادامه یابد، احتمال دارد اوضاع بشردوستانه برای ۶٫۳ میلیون نیازمند در سال روان میلادی بدتر شود.

این نهاد تصریح کرد در حال حاضر تقریبا دو سوم مردم افغانستان در مناطقی زندگی می‌کنند که در آن مناطق، درگیری جریان دارد و این افراد در معرض نقض حقوق بشر، خشونت‌های جنسی و جنسیتی قرار می‌دهد و زیرساخت‌های غیرنظامی مانند مکاتب و تاسیسات صحی هدف حملات قرار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.