• انتشار: 16 اکتبر 2019
  • ساعت: 11:50
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38692
پرینت
غنی با جان سپکو دیدار کرد

افغانستان متعهد به ریشه کن کردن فساد است

ارگ ریاست جمهوری می‌گوید رئیس جمهور غنی عصر روز سه‌شنبه با با جان ساپکو بازرس ویژه ایالات متحدۀ امریکا برای بازسازی افغانستان(سیگار) دیدار کرده است.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده در این دیدار که در ارگ انجام شد، هر دو طرف در مورد پیشرفت ها، دستآوردها و نتایج کارکردهای حکومت افغانستان در امر مبارزه با فساد اداری، بحث و تبادل نظر نمودند.

ابتدا مسئولین نهادهای مختلف حکومت افغانستان در خصوص مسایل مالی، جمع‌آوری و ازدیاد عواید، تخصیص بودجه، جلوگیری از ضایع‌شدن منابع مالی، تنظیم سیستم‌های گمرکی و کاهش مصارف غیرضروری ادارات افغانستان، معلومات دادند.

سپس آقای غنی گفت بالابردن فیصدی مصرف بودجه‌ی انکشافی افغانستان یک پیشرفت خوب برای حکومت است، زیرا در گذشته زیر سقف ۵۰ درصد بودجه به مصرف می رسید، اما اکنون این رقم به ۹۷ درصد بلند رفته است و این بیانگر ارتقای ظرفیت ادارات افغانستان می‌باشد.

محمداشرف غنی گفت در بخش خدمات ملکی به ویژه چگونگی استخدام کارمندان خدمات ملکی، اصلاحات جدی به میان آمده است.

وی افزود در تعیینات در ادارات خدمات ملکی از مداخلۀ سیاسیون جلوگیری صورت گرفته و در یک و نیم سال گذشته، ۵۰ هزار تن در ادارات مختلف خدمات ملکی و ۲۰ هزار معلم در مطابقت به معیارهای تعیین شده، از سوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی به گونه شفاف استخدام شده اند.

آقای غنی با اشاره به جوان سازی ادارات افغانستان، گفت با استخدام نسل جوان در ادارات، انرژی جدید وارد این نهادها شده است و ضمن اینکه نفوذ سیاسی در استخدام ها کاهش یافته، ادارات افغانستان به ادارات مسئول و خدمتگذار مبدل شده اند.

وی با بیان اینکه در بخش تدارکات ملی بیشتر از ۲۰۰ جلسه برگزار شده و در حدود ۹۰۰ میلیون دالر صرفه جویی به عمل آمده، گفت در سکتور امنیتی و دفاعی که بخش عمدۀ آن را ایالات متحدۀ امریکا تمویل می کند، در عرصه های کاری، ساختاری و تدارکاتی اصلاحات چشمگیر به میان آمده است.

محمداشرف غنی در مورد اصلاحات در دستگاه عدلی و قضایی کشور، گفت به منظور قانونمند شدن امور ادارات دولتی، در پنج سال گذشته بیشتر از ۴۰۰ قانون به تصویب رسیده و دهها تن از مامورین عالی رتبۀ حکومتی به خاطر دست داشتن در فساد، محاکمه شده اند.

آقای غنی همچنان گفت قوانین معادن تنظیم شده، در عرصه پاسپورت و خدمات پستی، میزان شفافیت بلند رفته و در قوانین شاروالی ها تغییرات آمده است.

وی خاطرنشان کرد به منظور جلوگیری از غضب زمین، تمام زمین های دولتی در بانک زمین ثبت گردیده و حکومت افغانستان در مجموع به خاطر جلوگیری از فساد و ریشه کن کردن این پدیدۀ شوم، تعهد جدی دارد.

در مقابل، بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان، گفت که انکشافات خوب در عرصه مبارزه با فساد در افغانستان به میان آمده است.

وی افزود: من خرسندم که برنامه ها در زمینۀ مبارزه با فساد تطبیق شده است و حکومت افغانستان در راستای مبارزه با فساد پیشرفت های خوبی داشته و باید این تلاش ها ادامه یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.