• انتشار: 10 فوریه 2020
  • ساعت: 12:54
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 41533
پرینت
واکنش ها به اظهار نظر بایدن که گفته بود افغانستان هیچگاه متحد نمی شود

افغانستان قرن ها یک ملت بود/ به ملت سازی در افغانستان باور داریم

این اظهار نظر جو بایدن یکی از نامزدان حزب دموکرات در انتخابات پیش روی امریکا که گفته بود افغانستان هیچگاه متحد نمی شود با واکنش مقامات افغان و برخی چهره های دیگر مواجه شده است.

اظهارات جو بایدن، یکی از داوطلبان نامزدی حزب دموکرات در انتخابات پیش‌رو در آمریکا در مورد افغانستان واکنش شماری از مقام‌ها و فعالان سیاسی افغان را در پی داشته است.

آقای بایدن روز گذشته در یک مناظره تلویزیونی با سایر داوطلبان نامزدی حزب دموکرات گفت: “درباره افغانستان باید بگویم، من کاملا مخالف ایده ملت‌سازی در این کشور بودم…ممکن نیست که آن کشور متحد شود، هیچ امکان ندارد که آن کشور یکپارچه شود.” وی در همین خصوص اضافه کرد که اما شاید بتوان با اقداماتی از انجام حملات بیشتر از خاک افغانستان جلوگیری کرد.

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به این حرف آقای بایدن در توییتر نوشته است که افغانستان به عنوان “ملتی یکپارچه علیه ستمگری‌هایی مثل تهاجم شوروری، تروریسم” جنگیده و ایستادگی کرده است.

آقای صدیقی اضافه کرده است:” اکنون نیز افغانستان در خطوط مقدم قرار دارد تا کشورهای دیگر مصون باشند.”

در همین حال، رولاند کوبیا، نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان نیز در صفحه توییترش نوشته است که به نظر او مردم افغانستان قادر به ملت‌سازی هستند و می‌توانند پیرامون ارزش‌ها و اهداف صلح‌آمیز شان متحد شوند.

آقای کوبیا در ادامه نوشته است: “اتحادیه [اروپا] به ملت‌سازی در افغانستان باور دارد و افتخار می‌کند که در این راستار همکاری می‌کند.”

همچنین وحید عمر، مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان در امور روابط عامه و استراتژیک نیز در واکنش به سخنان آقای بایدن گفته است که افغانستان نیازی به ملت‌سازی ندارد چرا که برای قرن‌ها یک ملت بوده است.

آقای عمر نوشته است: “ما به شما برای یکپارچه ساختن کشور نیاز نداشتیم. ما کشوری یکپارچه بوده ایم. شما آمدید تا تروریسم بین‌المللی را شکست بدهید که به نفع همه ماست. “

در همین حال شماری هم اظهارات آقای بایدن را مطابق به “واقعیت‌های سیاسی و اجتماعی” افغانستان “آغاز یک گفتمان در مورد ملت‌سازی” خوانده‌اند.

از جمله رامین انوری، کنشگر اجتماعی در بخشی از یک پست فیسبوک خود نوشته است: “…این‌که ادعا می‌کنیم ما هزاران سال ملت بوده ایم و هستیم، یا نمایانگر شناخت ضعیف ما از ساختارهای قدرت در افغانستان است و یا این‌که نشان می‌دهد برای استمرار منافع خود، به عمد چشم از واقعیت می‌پوشیم؛ دلیل هر کدام باشد، هر دو برای آینده این سرزمین ویرانگر است.”

آقای بایدن چند ماه پیش نیز در یک مناظره انتخاباتی حزب دموکرات گفت بود “افغانستان درست‌شدنی نیست”.

آقای بایدن در این مناظره با اشاره به تجربیات خود درباره افغانستان گفت “وقتی که پاکستان سه استان افغانستان را در شرق کشور کنترل می‌کند. افغانستان را نمی‌توانیم درست کنیم. درست شدنی نیست.”

معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا پیشنهاد کرده بود نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شوند و در عوض پاکستان پایگاهی برای این سربازان در اختیار آمریکا بگذارد تا واشنگتن بتواند به “جلوگیری از حملات تروریستی از افغانستان به آمریکا” ادامه بدهد.

آقای بایدن گفت نیروهای آمریکایی می توانند با پرواز از این پایگاه‌ها “عملیات ضدتروریستی” خود را در افغانستان ادامه دهند.

جنگ افغانستان و حضور نیروهای آمریکایی در کشور، یکی از موضوعات مورد بحث در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.

شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان در حال حاضر ۱۲ هزار تا ۱۳ هزار نفر است. مقام‌های آمریکایی حدود دو ماه پیش گفته بودند ممکن است روند خروج هزاران سرباز آمریکایی از افغانستان “به زودی” آغاز شود.

مذاکره کنندگان آمریکا و طالبان برای رسیدن به توافقی در تلاش هستند که به آمریکا اجازه می‌دهد هزاران سرباز خود را از افغانستان خارج کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.