• انتشار: 12 اکتبر 2016
  • ساعت: 20:54
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 14294
پرینت

افغانستان طی ۳ ماه، ۱۹۱ میلیون دالر کالا از پاکستان وارد کرده است

مقامات سرحدی پاکستان می گویند که طی ۹۰ روز گذشته و همزمان با آغاز سال مالی پاکستان (۱۱ سرطان)، در حدود ۱۹۱ میلیون دالر کالا از این کشور وارد افغانستان شده است.

این مقامات می گویند که در ماه سرطان، واردات کالا از پاکستان کاهش بسیار چشمگیری داشت، به طوری که نسبت به ماه قبل از آن، ۳۴ فیصد کاهش داشت. در ماه جوزا، افغانستان به ارزش ۷۵٫۸۴ میلیون دالر از پاکستان کالا وارد کرده بود، که این رقم در ماه سرطان سال جاری، به رقم ۴۶ میلیون دالر رسید.

مقامات سرحدی می افزایند گرچه صادرات کالای پاکستان در ماه اول سال مالی این کشور (سرطان) با کاهش چشمگیری مواجه بود، اما در دو ماه بعد از آن، دوباره صادرات به افغانستان اوج گرفت.

به گفته این مقامات، اکثر کالاهایی که پاکستان طی این مدت به افغانستان صادر کرده است شامل موارد زیر می باشند، که برای پاکستانی ها به عنوان ۳۰ قلم برتر نامیده می شود.

سیمنت، آرد گندم، مواد دارویی، شیر، شیرینی جات، روغن سبزیجات، رنگ، ورقه های ام دی اف، برنج، تیرآهن، بطری های موتر، چرم های کفش، میوه جات، پودر کالاشویی، گوشت منجمد شده، آبمیوه جات، ظروف فولادی، جوجه، نوشیدنی جات، کارتن های بسته بندی، وسایل تزریقات وریدی، بیس فتالات (ترکیب کیمیایی که برای ساخت مواد پلاستیکی و پی وی سی استفاده می شود)، تخم مرغ، الیاف پلی استر(معمولا برای کالا استفاده می گردد)، لوازم آرایشی، موترسایکل، خوراک و غذای طیور، مواد غذایی، صفحه تراشه های الکترونیکی (چیپ بورد) و گوگرد.

مقامات سرحدی این کشور همچنین می افزایند که صادرات کالای این کشور به افغانستان، در سال گذشته مالی این کشور، سالی بسیار کم رونق بوده است، به طوریکه نسبت به سال قبل از آن، ۲۷ فیصد کاهش داشت.

در سال مالی ۲۰۱۴-۲۰۱۵، میزان ارزش صادرات کالای این کشور به افغانستان، ۱۴۷ میلیارد روپیه پاکستانی بود، در حالیکه این رقم در سال مالی ۲۰۱۵-۲۰۱۶، به رقم ۱۲۳ میلیارد روپیه رسید.

مقامات می افزایند، از ۱۱ ماه سرطان سال جاری تا ۱۱ اسد، به ارزش ۴۶٫۰۶ میلیون دالر کالا از پاکستان به افغانستان وارد شد. این رقم در ماه بعد، یعنی از ۱۱ اسد تا ۱۱ سنبله، به ۷۰٫۵۲ میلیون دالر افزایش یافت. از ۱۱ سنبله تا ۱۱ میزان، این رقم باز هم با افزایش روبرو بود و به عدد ۷۴٫۹۴ میلیون دالر رسید، که تمامی کالاهای وارد شده به افغانستان، شامل ۳۰ قلم کالایی هستند که پیش تر ذکر شد.

از این میان، آرد و سیمنت بیشترین تقاضا را در افغانستان داشته است؛ به طور مجموع، طی ۹۰ روز گذشته، به ارزش ۵۸٫۶۲ میلیون دالر، آرد و سیمنت پاکستانی وارد افغانستان شده است.

از میان این دو نیز، آرد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است، به طوریکه ۳۰٫۹۷ میلیون دالر از این مبلغ، آرد گندم وارد کشور شده است.

همچنین برنج نیز از اقلام مورد تقاضای بسیار زیاد بوده است، به حدی که، طی سه ماه گذشته، به ارزش مجموعی ۱۱٫۵۸ میلیون دالر برنج پاکستانی وارد افغانستان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.