اقتصادِتیتر یک

افغانستان طی ۲ ماه ۱۶ میلیون دالر جلغوزه به چین صادرات کرده است

سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه (۲۹ قوس) در یک نشست خبری گفت که افغانستان طی حدود دو ماه گذشته ۱۱۷۰ تن جلغوزه به ارزش حدودی ۱۶ میلیون دالر به این کشور صادرات کرده است.

«ژائو لی جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین گفت که کشورش برای کمک اقتصادی به افغانستان به واردات بیشتر محصولات زراعی خاص افغانستان مانند زعفران نیز می پردازد.

وی افزود: «با کنترل امریکا بر افغانستان، ۳۹ میلیون شهروند افغان هم اینک با بحران انسانی مواجه اند. اما چین به عنوان همسایه و یک کشور دوست، اهمیت خاصی برای افغانستان قائل است.»

گفتنی است که چین در ماه اکتبر به درخواست دولت موقت طالبان، جواز فعالیت طیاره های چارتر برای کوریدور هوایی میان افغانستان و این کشور را تمدید کرد.

پس از آن، اولین محموله جلغوزه به میزان ۴۵ تن در تاریخ یکم نوامبر (۱۰ عقرب) از افغانستان وارد شانگهای چین شد که بلافاصله ظرف چند دقیقه در یک نمایشگاه بین المللی در این شهر به فروش رفت.

ژائو لی جیان افزود که کوریدور هوایی برای انتقال جلغوزه افغانستان به چین در سال ۲۰۱۸ میلادی برای اولین بار افتتاح گردید که سالانه بین ۳ الی ۵ هزار تن از این محصول از طریق این کوریدور به چین ارسال می گردید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا