• انتشار: ۱۹ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۴:۰۷
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 18486
پرینت

افغانستان صرفا سکوی پرتاب داعش برای دستیابی به جنوب آسیا است

شیدا محمد ابدالی سفیر کشورمان در هند گفته است که افغانستان صرفا سکوی پرتابی برای گروه داعش برای دستیابی به آسیای جنوبی می باشد.

آقای ابدالی روز گذشته (دوشنبه) در مراسمی در موسسه تحقیقات دفاعی و استراتژیک هند گفت که افغانستان صرفا سکوی پرتابی برای گروه داعش است و حضور فزاینده این گروه در افغانستان تهدید بزرگی برای کل منطقه جنوب آسیا محسوب می گردد.

این در حالیست که روز گذشته دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان با نشر گزارشی گفت که حملات گروه داعش در افغانستان نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی، ۱۰ برابر افزایش یافته است و عمدتا هدف حملات این گروه، شیعه مذهبان افغانستان بوده است.

آقای ابدالی گفت: “افغانستان صرفا سکوی پرتاب گروه داعش برای ناامن ساختن کل منطقه جنوب آسیا می باشد. داعش فقط برای افغانستان نیست، بلکه این گروه پدیده ای است که می خواهد کل کشورهای آسیای جنوبی را ناامن کند.”

او همچنین افزود: “داعشی که در افغانستان است و طالبان، گرچه با هم تفاوت هایی دارند، اما معتقدیم منابع حمایتی آنها یکی می باشد.”

سفیر کشورمان علاوه کرد که هند به طور فعال در بخش تامین سخت افزارهای نظامی به افغانستان کمک می کند و افغانستان از این بابت سپاسگزار است. اما افغانستان نیازمند هلی کوپترهای بیشتر، سلاح های سنگین، تانک و سهولت های بیشتر برای ترمیم تجهیزات روسی حاضر در افغانستان نیز می باشد.

او گفت: “ما مبارزان هندی در افغانستان نمی خواهیم، زیرا مبارزان خودمان را داریم. تنها چیزی که می خواهیم تجهیزاتی است که مبارزانمان را تقویت می کند.”

گفتنی است که افغانستان و هند روابط دو جانبه نزدیکی با هم دارند و یک توافقنامه همکاری استراتژیک در سال ۲۰۱۱ با یکدیگر به امضا رساندند. براساس این توافقنامه، در سال ۲۰۱۵، هند سه هلی کوپتر متعلق به شرکت «هندوستان آیروناتیکس» و در سال ۲۰۱۶ نیز چهار هلی کوپتر جنگی (ام آی ۳۵) به افغانستان داد.

آقای ابدالی همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه از طالبان باید به عنوان نیروی مقابله با داعش در افغانستان استفاده کرد، گفت: “این مانند آن است که بدنبال راه حل ارزان تری باشیم.”

وی همچنین در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه آیا داعش برای دستیابی به منابع عظیم نفتی جنوب آسیا در تلاش برای تقویت خود در افغانستان است، گفت: “در خصوص انگیزه های داعش در افغانستان و فراتر از آن مانند جنوب آسیا و آسیای غربی، جایی که هم اکنون نیز در تلاش برای دستیابی به گاز و نفت بوده اند، نمی توان تلاش این گروه برای دستیابی به منابع عظیم نفتی را نیز نادیده گرفت.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.