• انتشار: 11 سپتامبر 2019
  • ساعت: 19:43
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37646
پرینت
وزیر خارجۀ پیشین امریکا:

افغانستان را تنها نمی گذاریم

کاندولیزا رایس، وزیر خارجۀ سابق امریکا، تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا مبنی بر لغو نشستی محرمانه با رهبران طالبان افغانستان را ستود.

خانم رایس گفت:«من از اینکه ترامپ چنین تصمیمی را گرفت خوشحال هستم چون فکر می‌کنم طالبان به این نتیجه رسیده بود ما بیشتر از آن‌ها توافق صلح با این شبه‌نظامیان را می‌خواهیم.»

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه اسبق امریکا در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز نسبت به خروج ناگهانی امریکا از افغانستان هشدار داد و گفت: اما من فکر می‌کنم که شاید این طور بتوانیم به این جنگ پایان دهیم که ارتش در مقطعی به رئیس جمهور بگوید که یک بخشی از نیروها به صورت پایدار در افغانستان تا زمانی که افغان‌ها بتوانند از خود دفاع کنند، حضور خواهد داشته باشد.

او گفت:« من فکر نمی‌کنم هیچ یک از ما بخواهیم از تصمیم‌مان برای تشکیل نیروی برقرارکننده ثبات در افغانستان عقب‌نشینی کنیم، اما در عین حال درک می‌کنم که مردم هم می‌خواهند جنگ در افغانستان پایان یابد.»

او تأکید کرد: «ما نمی‌خواهیم به مردم افغانستان پشت کنیم و ما همچنین مطمئنا نمی‌خواهیم در وضعیتی که ۱۸ سال پیش درست در چنین روزهایی (۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱) قرار داشتیم مجددا باشیم.»

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه اسبق امریکا در این مصاحبه به اتفاقات اخیر مربوط به کنار گذاشته شدن جان بولتون از سمت مشاور امنیت ملی دولت دونالد ترامپ پرداخت و گفت: معمولا در یک نزاع بین رئیس جمهور و مشاورش، همه انتظار دارند که رئیس جمهور در سر کار بماند و مشاورش برکنار شود.

رایس گفت: «من مطمئن هستم که جان بولتون نهایت تلاشش را انجام می‌داد تا به رئیس جمهور آمریکا توصیه‌های روراست و صادقانه خود را ارائه دهد و این وظیفه‌ای است که شما در این سمت یعنی مشاور امنیت ملی او قرار است انجام دهید.»

وی در ادامه این صحبت‌هایش تأکید کرد: اما در یک تحلیل نهایی باید گفت اگر مشاور امنیت ملی امریکا و رئیس‌جمهور موافق یکدیگر نباشند این رئیس‌جمهور نیست که از سمتش کنار می رود و مطمئن هستم جان بولتون به عنوان یک دیپلمات پرسابقه و کارشناس پرسابقه سیاسی چنین مساله‌ای را درک می‌کند.

این اظهارنظرهای کاندولیزا رایس در حالی مطرح شدند که دونالد ترامپ روز سه‌شنبه با انتشار توییت‌هایی خبر از برکناری جان بولتون از سمت مشاور امنیت ملی دولت آمریکا داد هر چند که خود بولتون اصرار داشته رئیس‌جمهور او را برکنار نکرده و خود او بوده که از سمتش استعفا کرده است.

در ماه‌های اخیر اختلاف نظر این دو نفر در زمینه سیاست خارجی به وضوح مشهود بود و چندی پیش ترامپ، بولتون را یک “جنگ طلب قطعی” خوانده بود که “اگر می‌توانست با کل دنیا درمی‌افتاد”.

کاندولیزا رایس در ادامه مصاحبه‌اش با توصیف جان بولتون به عنوان کسی که “دیدگاه‌هایی تندرو” دارد، تأکید کرد: من نیز حتما معتقدم که نوعی اختلاف طولانی مدت میان جان و شاید رئیس جمهور آمریکا و شاید عده‌ای دیگر در دولت او وجود داشته است.

کاندولیزا رایس در واکنش به کنار گذاشته شدن جان بولتون از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ضمن موافقت با اینکه در داخل کاخ سفید اختلاف نظر وجود داشته تأکید کرد، جان بولتون باید از قبل چنین وضعیتی را پیش‌بینی می‌کرد.

من از اینکه ترامپ چنین تصمیمی را گرفت خوشحال هستم چون فکر می‌کنم طالبان به این نتیجه رسیده بود ما بیشتر از آن‌ها توافق صلح با این شبه‌نظامیان را می‌خواهیم.

کاندولیزا رایس در دوران دولت جورج دبلیو بوش به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا خدمت کرد و قبل از آنکه به عنوان وزیر خارجه آمریکا انتخاب شود نیز با بولتون همکاری داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.