• انتشار: 14 دسامبر 2020
  • ساعت: 16:09
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 51992
پرینت
طالبان امریکا را تهدید کرد

افغانستان را ترک نکنید، حمله بر نیروهای امریکایی را از سر می گیریم

طالبان تهدید کردند در صورتیکه امریکا بر اساس توافق نامه صلح دوحه در شش ماه آینده افغانستان را ترک نکند، حمله به آنها را از سر می گیرند.

مقام‌های ارشد گروه طالبان به آمریکا درباره “نقض تعهدات” مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در شش ماه آینده هشدار داده‌اند.

این مقام‌ها در گفتگو با بی‌بی‌سی گفته‌اند، درصورتیکه آمریکا به تعهد خود عمل نکند، آنان با از سرگیری حملات نظامی به نیروهای خارجی مقابله به مثل خواهند کرد.

جوبایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا در مبارزات انتخاباتی خود گفته بود یک گروه کوچک از نیروهای آمریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند.

آمریکا و گروه طالبان در زمستان سال گذشته بعد از ۱۸ ماه مذاکرات نفس گیر توافقنامه صلح را در دوحه قطر امضا کردند.

این موافقتنامه بر چهار محور متمرکز بود. جلوگیری از استفاده از خاک افغانستان توسط هیچ گروه یا فردی علیه امنیت آمریکا و متحدانش، اعلام یک برنامه زمانی برای خروج تمام نیروهای خارجی از افغانستان، آغاز مذاکرات بین الافغانی و توافق بر سر آتش بس جامع و دایمی.

آمریکا با خروج بخشی از نیروهایش از افغانستان در مدت ۱۳۵ روز بعد از امضای توافقنامه میان آمریکا و طالبان به تعهدات خود عمل کرده ولی خشونت‌ها در افغانستان که عامل بخشی از آن گروه طالبان هستند، همچنان در سطح بالا باقی مانده است.

دولت افغانستان نیز حدود ۵ هزار جنگجوی گروه طالبان و طالبان نیز یک هزار سرباز امنیتی را رها کردند. مذاکرات بین الافغانی نیز آغاز شد و دو طرف در مدت ۸۰ روز فقط موفق به نهایی کردن طرزالعمل مذاکرات شدند.

در روزهای گذشته سخنگویان هیأت‌های مذاکره کننده دولت و طالبان در “اعلامیه مشترک” در مورد تبادل آجندا (محورهای مذاکرات) و تاریخ دور بعدی مذاکرات در سال ۲۰۲۱ توافق کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.