• انتشار: ۷ میزان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۰:۳۷
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 13685
پرینت

افغانستان در نشست سازمان سارک در اسلام آباد اشتراک نمی کند

افغانستان اعلام کرده است که در نشست جدید سازمان همکاری های منطقه ای کشورهای جنوب آسیا (سارک) که قرار است در اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار شود اشتراک نمی کند.

رسانه های هندی گزارش کرده اند محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به رئیس فعلی سازمان سارک در نپال گفته است “بخاطر افزایش خشونت ها و ناامنی ها که ناشی از جنگ تحمیلی علیه افغانستان است، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان فرمانده کل قوای افغانستان مسئول این حوادث است و در نشست پیش رو سازمان سارک اشتراک نخواهد کرد.”

لازم به ذکر است که پیش تر کشورهای هند، بنگلادش و بوتان نیز اعلام کرده بودند که در این نشست اشتراک نخواهند کرد.

بنگلادش ضمن تایید عدم اشتراک اش در نشست پیش رو می گوید “مداخلت های روز افزون یک کشور (اشاره به پاکستان) در امور داخلی بنگلادش، فضای موفقیت آمیز برای میزبانی نشست سازمان سارک را در اسلام آباد دور از انتظار کرده است.”

“بنگلادش به عنوان مبتکر سازمان سارک اما همچنان در راستای همکاری های منطقه ای ثابت قدم خواهد ماند، اما لازمه این همکاری ها وجود فضای هم سلیقه ای می باشد. به همین منظور، داکا اعلام می کند که قادر به اشتراک در نشست پیش روی سازمان سارک در اسلام آباد نیست.”

سازمان سارک در ۸ دسامبر ۱۹۸۵ توسط هند، پاکستان، بنگلادش، سریلانکا، نپال، مالدیو و بوتان تأسیس شد، و در آپریل ۲۰۰۷، در حاشیه چهاردهمین نشست اتحادیه، افغانستان هشتمین عضور آن شد.

کشورهای ایران و چین نیز که از اعضای ناظر این سازمان هستند، درخواست عضویت در این سازمان را دارند.

هدف از تشکیل این سازمان، افزایش همکاری‌ های متقابل، میان کشورهای عضو می‌ باشد. دبیرخانۀ دائمی سارک، در کاتماندو پایتخت کشور نپال واقع است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.