• انتشار: 16 می 2017
  • ساعت: 18:26
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 20884
پرینت
وزارت مبارزه با مواد مخدر:

دولت در مبارزه با مواد مخدر ناکام بوده است

وزارت مبارزه با مواد مخدر می گوید که اقدام های دولت در امر مبارزه با مواد مخدر ناکام بوده است و کشورهای همسایه نیز در این با کشور همکاری نمی کند.

 

جاوید قایم، معین وزارت مبارزه با مواد مخدر امروز سه شنبه در نشست “درس‌های آموخته شده و دیدگاه آینده” در کابل گفت که عدم همکاری تمام همسایه‌های افغانستان به روند مبارزه با مواد مخدر در این کشور صدمه زده است.

او افزود که گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که زمین‌های بیشتری در افغانستان زیر کشت مواد مخدر آمده است. تولید بالا خواهد رفت. ولایت‌های که خالی از کشت مواد مخدر تلقی می‌شد، دوباره زیر کشت آمده‌اند.

او تهدیدهای امنیتی، نبود کمک کافی در این بخش، فعالیت تروریستی، جرایم سازمان یافته و نبود حاکمیت قانون را چالش عمده بر سر راه مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد.

آقای قایم گفت که تولید مواد مخدر در افغانستان اکنون موضوع داخلی افغانستان نیست؛ بلکه ترافیک، قاچاق و افزایش بازار تقاضای مواد مخدر باعث افزایش تولید در افغانستان شده‌ است.

او گفت که قربانی مواد مخدر در آینده تنها مردم افغانستان نخواهد بود و اگر به این مشکل توجه نشود مقدار هرویینی که به خیابان‌های جهان و اروپا سرازیر خواهد شد، نیز افزایش می‌یابد.

گزارش سالانه منتشر شده از سوی حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سال ملل در ماه اکتوبر سال گذشته نشان داد که تولید مواد مخدر افغانستان در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال پیش ۴۳ درصد افزایش یافت.

براساس این گزارش در سال ۲۰۱۶ مقدار مواد مخدر تولید شده افغانستان به صورت تخمینی به چهار هزار و ۸۰۰ تن رسیده است در حالی که این آمار پارسال ۳۳۰۰ تن بوده است.

براساس این گزارش، مجموع مساحت زمین زیر کشت هم از ۱۸۰ هزار هکتار در سال ۲۰۱۵ به ۲۰۱ هزار هکتار در سال جاری رسید.

دلبرنظری، وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان نیز تایید کرده که به دلیل ناامنی و نبود حاکمیت قانون، کشت خشخاش در افغانستان افزایش یافته‌ است.

به گفته آقای قائم در سال جاری “مواد مخدر بیشتر در افغانستان تولید خواهد شد.”

او درباره روند مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر گفت که این روند اگر نتیجه مطلوب می‌داشت، باید شمار قاچاقچیان، تولید و کشت مواد مخدر کاهش می‌یافتند.

او تلاش‌های دولت و جامعه جهانی را در راستای ترویج کشت جایگزین برای خشخاش در افغانستان ناکام خواند و گفت که برنامه‌های که در این راستا اجرا شده از موثریت لازم برخوردار نبوده ‌است.

آقای قایم افزود که ما به دهاقین به جای کشت خشخاش بذر گندم و کودشیمیایی می‌دهیم، ولی به فروش محصولات دهاقین و بازاریابی برای محصولات آن توجه نداریم و دهاقین افغانستان یک کیلو انار را در فصل برداشت به ۲۰ افغانی( کمتر از ۳۰ سنت) می‌فروشند که خیلی وقت‌ها موفق به این کار نیز نمی‌شوند.

مشکل دیگر به نظر معاون وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان روند درمان معتادان است، اگرچه به گفته او ظرفیت در این راستا بالا رفته ولی میزان معتادان نیز افزایش یافته که براساس آخرین آمار شمار استفاده کنندگان مواد مخدر به ۳.۶ میلیون افزایش یافته‌اند.

او گفت که برای مبارزه با مواد مخدر باید کنترول لازم بر ۲۲ ولایت و ۱۵۲ ولسوالی وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.