• انتشار: 23 جولای 2019
  • ساعت: 14:51
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36177
پرینت

افغانستان خواهان توضیح درباره اظهارات ترامپ مبنی بر محو افغانستان از نقشه زمین شد

رئیس جمهور آمریکا روز گذشته در گفت‌وگو با عمران خان گفت که اگر بخواهد جنگ افغانستان را خاتمه بخشد، می‌تواند، اما ده میلیون انسان کشته خواهند شد و نقشۀ این کشور از روی زمین محو می‌شود.

ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این اظهارات امروز گفت شراکت و همکاری ما با جهان و به خصوص با ایالات متحده امریکا بر مبنای منافع متقابل و احترام متقابل است.

در این خبرنامه آمده است «ما از همکاری آمریکا برای آوردن صلح حمایت می‌نمائیم، اما سرنوشت اساسی کشور ما در جلسات سران دول خارجی بدون حضور زعامت افغان‌ها تعیین شده نمی‌تواند. افغانستان ما با صلابت و ابهت در صحنۀ سیاست دنیا باقی خواهد ماند.»

در ادامه ارگ خواستار توضیحات واشنگتن در مورد این اظهارات شده است.

آقای ترمپ دیروز دوشنبه ۲۲ جولای پس از ملاقات با عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در بارۀ عواقب پیروزی جنگ از راه جنگ گفت: «اگر ما بخواهیم در افغانستان چنین بجنگیم که برنده شویم، گفته می‌توانم که در یک هفته موفق می‌شویم. من نمی‌خواهم که ده‌ها میلیون نفر کشته شوند. من برای افغانستان برنامه‌ها دارم. اگر بخواهم این جنگ را برنده شوم، افغانستان از نقشۀ جهان پاک خواهد شد و محو می‌گردد. آن هم در ده روز. من نمی‌خواهم این کار را کنم و نمی‌خواهم به این راه بروم.»

آقای ترامپ در مورد برنامۀ خود در بارۀ افغانستان جزئیات بیشتری نداد، اما گفت، مناسب می‌داند که با کشورهای منطقه به شمول پاکستان مشترکاً کار کند. به گفتۀ او، پاکستان با ایجاد تفاهم با طالبان می‌تواند جنگ جاری طولانی آمریکا در افغانستان را پایان دهد و عساکر آمریکایی از این جنگ را بکشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.