• انتشار: 3 ژانویه 2019
  • ساعت: 23:44
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31334
پرینت

افغانستان خواستار توضیح امریکا در بارۀ اظهارات ترامپ شد

دولت افغانستان خواستار توضیح ایالات متحده راجع به اظهارات دونالد ترامپ، که گفته بود دلیل حضور شوروی سابق در افغانستان خضور “تروریست‌ها” در این کشور و قصد نفوذ به شوروی بود؛ شده است.

به گزارش رها، دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا شب گذشته (۲ ژانویه) در صحبت‌هایش در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت: “روس‌ها حق داشتند تا به افغانستان حمله کنند و در آنجا حضور داشته باشند. مشکل این است که در آن زمان آن درگیری بسیار شدید بود و به معنای واقعی کلمه روس‌ها ورشکسته شدند.”

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای با اظهارات ترامپ واکنش نشان داده وگفته است: پس از تجاوز شوروی سابق به افغانستان، افغان‌ها در نتیجه یک قیام ملی برای کسب آزادی جهاد کردند.

در این خبرنامه آمده است که “در دوران جهاد، افغان‌ها حملات انتحاری انجام نمی‌دادند و برای سایر کشورها هیچ تهدیدی را متوجه نساخته بودند”.

در خبرنامۀ دفتر رسانه‌های ریاست‌جمهوری آمده است که این درخواست از مراجع دیپلوماتیک صورت گرفته است.

این نخستین بار است که حکومت وحدت ملی افغانستان چنین واکنشی به اظهارات دونالد ترامپ داشته است.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنانش از سهم ‌نگرفتن کشورهای منطقه در جنگ افغانستان نیز انتقاد کرد.

او گفت در حالی ‌که هند، پاکستان و روسیه در منطقه هستند‌ و این کشورها باید در افغانستان بجنگند، اما آمریکا با وجود شش هزار مایل فاصله در این کشور می‌جنگد.

آقای ترامپ به موضوع جنگ بین طالبان و داعش در افغانستان هم اشاره کرد و گفت نیروهای آمریکایی نباید مانع نبرد این دو گروه با هم شوند.

ترامپ افزود که به ژنرال ماتیس گفته بود که چرا اجازه نداده است که این دو گروه بین خود بجنگند؟

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.