• انتشار: ۲۳ میزان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۸:۱۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 14347
پرینت

افغانستان: تصمیم تحریم نشست سارک در اسلام آباد نتایج مثبت خواهد داشت

افغانستان اظهار امیدواری کرده است که تصمیم تحریم نشست سارک در اسلام آباد توسط پنج کشور عضو این سازمان، نتایج مثبتی را به دنبال خواهد داشت؛ زیرا عضو غیرهمکار و همسو را وادار می کند در راستای صلح و همکاری قدم بردارد.

افغانستان و چهار کشور عضو سازمان همکاری های منطقه ای جنوب آسیا (سارک) به شمول هند، بنگلادش، بوتان و سریلانکا از اشتراک در نشست دوره ای این سازمان که قرار است در ماه آینده در اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار شود خودداری کرده اند.

این ۵ کشور به طور غیر مستقیم پاکستان را به ایجاد فضایی مغایر با صلح و برگزاری موفقیت آمیز این نشست متهم کرده اند.

لازم به ذکر است که این ۵ کشور، پس از رویداد حمله تروریستی به پایگاه یوری هند در کشمیر در ماه گذشته، تصمیم به عدم اشتراک شان گرفتند.

شیدا محمد ابدالی سفیر افغانستان در هند گفت “افغانستان و هند در خط مقدم حمایت از سازمان سارک هستند. تصمیم اخیر افغانستان و هند و ۳ کشور دیگر برای بایکوت این نشست در اسلام آباد، برای این است تا راه های بهتری برای تقویت فعالیت های سازمان سارک پیدا شود.”

وی افزود “سارک باید در راستایی فعالیت کند که بر مبنای آن این سازمان تشکیل شد. سارک به معنای اتصال است، سارک به معنای تجارت است، سارک به معنای صلح و ثبات است. اما اگر ببینیم که اتفاقات بر خلاف این اهداف به وقوع می پیوندند، باید اقدام کنیم تا مطمئین شویم اعضایی که مشکل خلق می کنند مسیرشان را تغییر داده و همکار باشند.”

آقای ابدالی اما از اسم و یا کشور خاصی نام نبرد.

سفیر افغانستان در هند تصریح کرد “امیدواریم تصمیم اشتراک نکردن در نشست اسلام آباد، نتایج مثبتی برایمان داشته باشد. نتیجه مثبت می تواند شامل این باشد که کشورها و یا اعضایی که مانند دیگر اعضای سازمان سارک همکاری می کنند، مسیرشان را تغییر داده و در مسیر ما (همکاری) حرکت کنند؛ مسیر صلح و همکاری. مسیری که موقعیت «برد-برد» برای همه ما می آورد. امیدواریم این تصمیم نتایح بهتری حتی به دنبال داشته باشد، آینده ای بهتر برای این منطقه.”

آقای ابدالی روابط افغانستان و هند را بسیار منحصر بفرد توصیف کرد.

وی گفت “هیچ دو کشور دیگری نمی توانند مانند افغانستان و هند با یکدیگر رابطه داشته باشند. این رابطه بسیار منحصر بفرد و عمیق است. این رابطه براساس روابط دوستانه و صمیمانه است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.