• انتشار: 27 دسامبر 2016
  • ساعت: 01:13
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 16768
پرینت

افغانستان به برگزاری نشست سه جانبه صلح افغانستان در مسکو واکنش نشان داد

مقامات کشورمان در پیوند به برگزاری نشست سه جانبه صلح افغانستان که بدون حضور مقامات کشورمان در مسکو پایتخت روسیه برگزار می گردد، ابراز نارضایتی کرده اند.

منابع آگاه به نقل از شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه گفته اند “در خصوص اهداف این نشست سه جانبه که پیرامون اوضاع افغانستان برگزار می گردد، با دولت ما مشورتی صورت نگرفته است.”

این در حالیست که هفته گذشته نفیس زکریا سخنگوی وزارت خارجه پاکستان به رسانه ها گفته بود که «این نشست به منظور گفتگو و بررسی صلح و ثبات منطقه بخصوص اوضاع افغانستان برگزار می گردد.»

لازم به ذکر است که مسکو پایتخت روسیه فردا (سه شنبه) میزبان نشستی سه جانبه با اشتراک کشورهای روسیه، پاکستان و چین است که گفته می شود به منظور بررسی اوضاع افغانستان برگزار می گردد، در حالیکه افغانستان خود در این نشست حضور ندارد.

نفیس زکریا گفت “ما پیش تر گفته یم که صلح و ثبات در افغانستان به نفع پاکستان و کل منطقه می باشد. از این رو، ما متعهدیم تا تمام همکاری هایمان را برای پیشبرد اهداف صلح و ثبات در افغانستان انجام دهیم.”

ضمیر کابلوف نماینده رئیس جمهوری روسیه برای افغانستان نیز در این خصوص گفته است که مشورت کشورها در خصوص اوضاع افغانستان زمینه گسترده تری برای همکاری های منطقه ای فراهم می کند.

وی افزود “این منفت طبیعی کشورهای منطقه است تا از خود در برابر نفوذ تروریستان دفاع کنند، و تلاش های ضد نفوذی دشمن باید به پروژه ای افغانی- منطقه ای مبدل گردد.”

این در حالیست که سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در خصوص مواضع پاکستان و روسیه واکنش نشان داده و گفته است که ابهام در اهداف گفتگوهای مسکو وجود دارد.

وی همچنین در گفتگو با بی بی سی پشتو گفته بود که اشتراک کنندگان در این نشست باید گفتگوهایشان را با افغانستان شریک کنند.

در همین حال برخی نمایندگان کشور نیز نسبت به این نشست واکنش نشان دادند و آن را نقض حاکمیت افغانستان قلمداد کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.