• انتشار: 1 جولای 2020
  • ساعت: 10:40
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45426
پرینت
خلیلزاد با وزرای خارجه کشورهای آسیای میانه دیدار کرد

افغانستان با ثبات برای رفاه آسیای میانه و جهان مهم است

خلیلزاد افزود پیشرفت‌های اخیر در روند صلح افغانستان، چگونگی ایفای نقش آسیای میانه در این روند و چگونگی بهره‌بری از صلح در توسعه‌ی اتصال منطقه‌ای، تجارت و انکشاف در منطقه محورهای بحث در این دیدار بود.

 زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان با وزیران خارجه‌ی کشورهای آسیای مرکزی دیدار کرد. در این دیدار، طرفین درباره‌ی روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده‌‌اند.

آقای خلیل‌زاد امروز (چهارشنبه، ۱۱ سرطان) در رشته‌تویتی گفت:« این دیدار با وزیران خارجه‌ی ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان در قالب گروه C5+1، در شهر تاشکند، پایتخت ازبکستان صورت گرفت.»

او افزود پیشرفت‌های اخیر در روند صلح افغانستان، چگونگی ایفای نقش آسیای میانه در این روند و چگونگی بهره‌بری از صلح در توسعه‌ی اتصال منطقه‌ای، تجارت و انکشاف در منطقه محورهای بحث در این دیدار بود.

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا، افغانستان باثبات و رفاه را برای آسیای میانه و منطقه مهم خوانده گفت کار مشترک آسیای میانه با افغانستان مستقل برای اتصال به آسیای جنوبی به نفع امریکا و منطقه می‌باشد.

در همین حال، او تأکید کرد کشورهای عضو گروه C5+1 نیاز خواهند داشت که با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، مشترکا برای ترویج و تشویق یک تفاهم سیاسی در مورد پایداری اقتصاد و اتصال منطقه‌ای کارکنند.

زلمی خلیل‌زاد در بیست‌وهشتم جون دور تازه‌ی سفرش در ارتباط با صلح افغانستان را آغاز کرد.

وزارت خارجه‌ی امریکا در اعلامیه‌ای گفته بود که آقای خلیل‌زاد در جریان این سفر به قطر، ازبکستان و پاکستان می‌رود.

وزارت خارجه‌ی امریکا همچنان گفته بود به دلیل محدودیت سفر ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، خلیل‌زاد به افغانستان نمی‌رود، اما در جریان سفر با مقام‌های افغان از طریق ویدیوکنفرانس گفت‌وگو خواهد کرد.

او روز گذشته (سه‌شنبه، ۹ سرطان) از طریق کنفرانس ویدیویی با رییس‌جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی صحبت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.