• انتشار: 4 جولای 2019
  • ساعت: 15:01
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35578
پرینت
سفیر امریکا در کابل:

افغانستان باید خود را برای سازش با طالبان آماده کند

سفیر امریکا در کابل ماه آینده را برای افغانستان سرنوشت ساز خواند و تاکید کرد افغان‌ها باید خود را برای سازش با طالبان آماده کنند.

جان‌بس سفیر امریکا در کابل روز گذشته (چهارشنبه، ۱۲، سرطان) در مراسم ۲۴۳مین سال روز جشن آزادی امریکا در سفارت این کشور در کابل چنین اظهاراتی را بیان کرد.

آقای بس خطاب به افغان‌های حاضر در این مراسم گفت: “شما در چند ماه آینده فرصت‌های یک راهکار برای حل سیاسی مساله افغانستان و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در پیش رو دارد؛ بناً باید برای سازش با طالبان آماده باشید.”

به گفته او، چالش‌های که افغان‌ها را از هم پاشیده، تنها با تلاش امریکا، متحدین و دیگر همکاران جهانی این کشور حل نمی‌شوند، مگر این که این چالش‌ها به صورت مشترک از سوی افغان‌ها حل گردد.

او خاطر نشان کرد: “ما نتیجه معتبر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را نمی توانیم ضمانت کنیم. این مساله تنها مربوط به افغان‌ها است؛ حالا شما فیصله کنید که برای حل چالش افغانستان در کجا و چگونه خود را آماده می‌سازید و طالبان چگونه و در کجا با شما سازش می‌کنند تا این جنگ خاتمه یابد.”

آقای بس تاکید کرد امریکا برای آینده افغانستان وضعیتی را می‌خواهد که تمام باشندگان آن در کنار هم زندگی عزتمند داشته باشند و امریکا به عنوان همکار باقی خواهد ماند.

این در حالی است که مذاکره امریکا و طالبان از اوایل هفته جاری تا هنوز در قطر ادامه دارد و دو طرف برای رسیدن به یک توافق ابراز خوشبینی کرده‌اند.

گفتنی است که در مراسم جشن آزادی امریکا در سفارت این کشور در کابل، به شمول داکتر عبدالله رییس اجرایی حکومت، برخی وزیران برحال و قبلی حکومت، مقام‌های بلند پایه و صدها نمایندگان پارلمان، جامعه مدنی و فعالان زن اشتراک کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.