• انتشار: 8 آگوست 2017
  • ساعت: 00:47
  • سرویس: علمی
  • کدخبر: 23386
پرینت

افغانستان از هند درخواست راه اندازی یک ماهواره اختصاصی کرد

پس از اینکه هند ماهواره کشورهای جنوب آسیا را پرتاب کرد، مقامات افغانستان از این کشور تقاضا کرده تا ماهواره ای اختصاصی برای افغانستان راه اندازی کند.

برخی مقامات کشورمان می گویند که سید احمد شاه سادات سرپرست پیشین وزارت مخابرات در دیدار با سفیر هند در کابل، از این کشور خواسته تا ماهواره ای اختصاصی برای افغانستان راه اندازی کنند.

تاکنون مخشص نیست که آیا مقامات کشورمان به منظو رهگیری پناهگاه های تروریستان می خواهند از این ماهواره اختصاصی بکار بگیرند.

در این دیدار طرفین اما در خصوص بازگشایی یک ترمینال ویژه برای افغانستان در ماهواره کشورهای جنوب آسیا به بحث و گفتگو پرداختند.

به همین منظور، به زودی قراردادی میان افغانستان و هند به امضا می رسد تا افغانستان نیز از ماهواره کشورهای جنوب آسیا بهره مند گردد.

دو ترانسپوندر از این ماهواره در اختیار افغانستان قرار خواهد گرفت که در زمینه های زراعی، مخابرات، خدمات تلویزیونی، معادن و دیگر سکتورها مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که هند تقریبا سه ماه پیش ماهواره کشورهای جنوب آسیا را با هزینه تقریبی ۳۵ میلیون دالر در مدار زمین قرار داد.

یک مقام ارشد در سازمان تحقیق و توسعه هوا و فضای این کشور گفت که این ماهواره می تواند اکمال مخابراتی و مدیریت بحران را برای کشورهای جنوب آسیا تامین کند.

تمامی کشورهای عضو سازمان سارک بجز پاکستان در این پروژه مشارکت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.