• انتشار: ۱۵ اسد ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۹:۳۰
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 1540
پرینت
وزیر انرژی و آب:

افغانستان از شرکت های هندی برای سرمایه گذاری در بخش انرژی تجدیدپذیر دعوت می کند

علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب می گوید افغانستان منابع سرشاری از انرژی پاک در اختیار دارد. از این رو از تمامی سرمایه گذاران بین المللی می خواهد تا از این فرصت استفاده کنند.

آقای عثمانی این سخنان را در سفری که به کشور هند در رابطه با جذب سرمایه گذاران هندی برای سرمایه گذاری در بخش انرژی تجدیدپذیر افغانستان داشت ایراد کرد.

لازم به ذکر است که آقای عثمانی در صدر هئیتی اقتصادی به هند برای شرکت در نشست انرژی های تجدیدپذیر هند-افغانستان سفر کرده است.

این نشست توسط FICCI با همکاری وزارت انرژی و آب، اتحادیه انرژی های تجدیدپذیر افغانستان، سفارت هند در کابل و USAID   برگزار شده است.

آقای عثمانی در این نشست همچنین گفت: “امنیت انرژی مسئله ای بسیار مهم و حیاتی برای ثبات منطقه ای و رشد اجتماعی اقتصاد است.  با رشد صنعتی شدن و توسعه شهرها، فشار بر طبیعت وارد می شود. از این رو استفاده از انرژی های تجدیدپذیر نیازی مبرم برای رشد صنعتی شدن برشمرده می شود. ”

وزیر انرژی و آب با تاکید ویژه بر اهمیت روابط هند و افغانستان گفت که وی دوست دارد تا نام بند سلما را به پاس قدردانی از تلاش های کشور هند به “سد دوستی هند و افغانستان” تبدیل کند.

عبدالرازق صمدی، رئیس شرکت برشنا که در این سفر آقای عثمانی را همراهمی می کرد نیز گفت افغانستان درصدد است تا ظرفیت برق رسانی کشور را از ۳۳ درصد فعلی به ۶۵ درصد در پنج سال آینده برساند.

به باور آقای صمدی این کار زمانی عملی خواهد شد که افغانستان بتواند ظرفیت تولید برق را در داخل کشور داشته باشد و از کشورهای همسایه تقاضای تامین برق نکند. از این رو افغانستان بدنبال ادامه حمایت کشور هند نیز در این خصوص می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.