• انتشار: 9 اکتبر 2015
  • ساعت: 19:41
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 3331
پرینت

افغانستان از روسیه هلی کوپتر ام آی-۳۵ میخرد

ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه برای افغانستان می گوید که افغانستان بزودی هلی کوپترهای (ام آی-۳۵) از روسیه میخرد.

وی می گوید که دولت افغانستان بزودی  درخصوص خرید هلی کوپترهای نظامی (ام آی-۳۵) قراردادی را با روسیه امضا می کند.

ضمیر کابلوف بدون اشاره به تاریخ دقیق انعقاد این قرارداد گفت “ولادیمر پوتین برای ارتقای سطح نظامی نیروهای امنیتی افغانستان، دستور تحویل این هلی کوپترها را به دولت افغانستان داده است.”

وی افزود “روسیه در حال حاضر نیز برای ارتقای ظرفیت نیروهای نظامی افغانستان کمک های فراوانی می کند.”

کابلوف علاوه کرد که روسیه تجهیزات نظامی متفاوتی به افغانستان می دهد و در خصوص آموزش های نظامی به نیروهای امنیتی افغانستان کمک می کند.

پیش تر نیز “شاکر کارگر” نماینده ویژه محمد اشرف غنی برای کشورهای روسی زبان اعلام کرده بود که افغانستان در ماه های آتی قراردادی را برای خرید هلی کوپترهای (ام آی-۳۵) با روسیه امضاء خواهد کرد.

در همین حال، عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهوری کشور نیز در جریان سفرش به روسیه از مسکو درخواست کرده است تا به افغانستان کمک های نظامی کند.

گفتنی است که نیروهای امنیتی کشور به منظور مقابله با انبوه فعالیت های تروریستی شورشیان در کشور به تجهیزات نظامی هوایی نیاز مبرم دارد.

لازم به ذکر است که نیروهای امنیتی کشور شش هلی کوپتر (ام دی-۵۳۰اس) را اوایل سال جاری به منظور ارتقای نیروهای هوایی دریافت کرد.

اما مقامات در نیروی هوایی کشور اعلام کردند که با توجه به شرایط کوهستانی افغانستان، این هلی کوپترها برای نیاز نیروی هوایی کافی و مناسب نیستند.

دگروال/سرهنگ قلندرشاه قلندری از نیروی هوایی کشور می گوید “این هلی کوپترها نمی توانند به مناطقی که در آنجا طالبان فعالیت دارند پرواز کنند. هلی کوپترها اگر سوخت و تجهیزات کامل داشته باشند تنها قادرند تا ارتفاعی هفت یا هشت هزار پایی را پرواز کنند؛ این بدین معناست که حتی قادر نیستند از کوه هایی که اطراف کابل را احاطه کرده به آسانی گذر کنند.”

وی گفت “این هلی کوپترها برای عملیات های نظامی ایمن نیستند. انجین/موتور آنها بسیار ضعیف است، در چرخنده دم هلی کوپتر نقص وجود دارد و هلی کوپتر زره/ضدگلوله نیست. اگر به سمت دشمن فرود آییم، آتش باری برگشت آنها را خواهیم داشت؛ و اگر به سمت بالا پرواز کنیم، دید خود را از دشمن از دست می دهیم.”

وی گفت که حتی سلاح های این نوع هلی کوپترها خوب کار نمی کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.