• انتشار: ۸ میزان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۸:۰۳
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 13757
پرینت

افغانستان، ایران و هند خواهان اجرایی شدن هر چه زودتر توافقنامه ترانزیتی بندر چابهار هستند

هند، ایران و افغانستان خواهان اجرایی شدن هر چه سریعتر توافقنامه سه جانبه ترانزیتی بندر چابهار هستند که به گفته مقامات این سه کشور، این بندر می تواند راهی جدید برای پیشرفت و اتصال میان کشورها ایجاد کند.

نیتین گادکاری وزیر راه هند روز گذشته (چهارشنبه) در جریان جلسه ای که نمایندگانی از ایران و افغانستان نیز حضور داشتند گفت “ما بسیار علاقه داریم که افق همکاری هایمان را گسترش دهیم تا بتوانیم پیشرفت تمام بندرچابهار را پوشش دهیم. این بندر نه تنها راهی جدید برای توسعه هند باز می کند، بلکه همزمان پیشرفت هایی برای افغانستان و ایران نیز به دنبال خواهد داشت. این موقعیتی برد-برد است.”

لازم به ذکر است که در این جلسه هیاتی از افغانستان به رهبری محمد الله بتاش وزیر ترانسپورت و هوانوردی ملکی و هیاتی از ایران به رهبری عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی این کشور حضور داشتند.

گادکاری گفت که هند متعهد به توسعه بندرچابهار در ایران است و کار بر روی آن بلافاصله پس از تکمیل پروسه های مناقصه آغاز خواهد شد.

وزیر راه هند: بندر چابهار موقعیتی برد-برد برای افغانستان، هند و ایران فراهم کرده است.

این سخنان در حالی از سوی این مقام ارشد هندی مطرح می گردد، که چندی پیش و هنگام سفر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور به هند، آقای غنی و آقای نارندرا مودی نخست وزیر این کشور تاکید کردند که معاهده ترانزیتی سه جانبه میان افغانستان، ایران و هند هر چه سریعتر آغاز گردد، زیرا این معاهده اتصال بیشتر سه ملت را به دنبال خواهد داشت.

گادکاری افزود “ما تلاش می کنیم که این پروژه را در جدول زمانی مشخص آن تکمیل کنیم. همچنین تلاش خواهیم کرد تا راهکارها و گام های دیگری را بیابیم تا فرصت های سرمایه گذاری و توسعه را فراهم کنیم. وزیر ایرانی در این راستا پیشنهادهای مبتکرانه ای داده است.”

وی علاوه کرد “مسافت میان کاندالا تا چابهار بسیار کمتر از مسافت میان دهلی تا بمبئی است. بنابراین، فرصت های فراوانی در این پروژه وجود دارد. گاز و تولیدات نفتی در ایران موجود است. ما همچنین بازار افغانستان را خواهیم داشت، و کالاهای افغانستان که به چابهار می روند نیز در دسترس هند قرار خواهد گرفت.”

لازم به ذکر است که توافقنامه بندر چابهار میان ایران و هند در اوایل سال جاری خورشیدی به امضا رسید که به موجب آن، هند نزدیک به ۵۰۰ میلیون دالر برای توسعه بندر چابهار سرمایه گذاری می کند. همچنین علاوه بر این توافقنامه، معاهده ترانزیتی سه جانبه ای نیز میان افغانستان، هند و ایران به امضا رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.