• انتشار: ۱۰ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۲۳:۲۱
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 64536
پرینت

افزایش هفتاد درصدی حاصلات لوبیا در ولایت بدخشان

دهاقین از افزایش هفتاد درصدی حاصلات کشت لوبیا در ولایت بدخشان خبر می دهند.

هدایت الله ابراهیمی یک تن از دهاقین ولسوالی شهدای ولایت بدخشان به خبرنگار رها روز شنبه (۱۰ میزان) از افزایش چشم گیر و هفتاد درصدی حاصلات کشت لوبیا نظر به سال پار خبرداده و کشت لوبیا را یک منبع در آمد عالی برای دهاقین این ولسوالی عنوان نمود.

آقای ابراهیمی گفت که لوبیا توجه بیشتر دهاقین را در این ولایت جلب نموده است، زیرا دارای کیفیت بهتر و قیمت مناسب است که تا امروز یک سیر لوبیا را از ۶۰۰ افغانی تا ۱۰۰۰ افغانی به فروش رسانیده است که این مورد تاثیرات مثبتی در روند زندگی مردم دارد.

او از مسوولان ریاست زراعت آبیاری و مالداری می خواهد که تخم های اصلاح شده، کودهای کیمیاوی و دواهای ضد حشرات را در دسترس دهاقین قرار دهند تا مردم این ولایت حاصلات بهتری دریافت نمایند.

در همین حال عبدالواجد ابراهیمی یک تن از دوکانداران شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان افزایش حاصلات لوبیا را روی تعیین قیمت این مواد موثر میداند، چنانچه نرخ لوبیا از گذشته تا اکنون ۲۰۰ افغانی کاهش یافته است.

ولایت بدخشان در شمال شرقی کشور و هم مرز با تاجیکستان، چین و پاکستان از جمله ولایات سرسبز و حاصلخیز کشور است که بنابر آمارهای گذشته وزارت زراعت و مالداری کشور سالانه تنها در قسمت کشت لوبیا حدود ۷۰۰ هکتار زمین تحت کشت لوبیا قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.