• انتشار: 10 می 2016
  • ساعت: 19:14
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 9510
پرینت

افزایش مهاجرت کودکان بدون همراه به اروپا؛ نصف این کودکان افغانستانی هستند

چندی پیش موج مهاجرت ها به سوی کشورهای اروپایی افزایش چشمگیری به خودت گرفت به طوری که همه روزه مردها، زنان، پیر و جوان از کشورهای مختلف آسیایی و آفریقایی به سوی اروپا راهی شدند. اما در این میان، افزایش چشمگیر کودکان که بدون هیچ همراهی سفر می کنند کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

براساس آمارهای ارائه شده توسط نهاد سرشماری نفوس یورواستت، از سال ۲۰۰۸ تاکنون در حدود ۱۹۸۵۰۰ کودک بدون همراه وارد اتحادیه اروپا شده اند. به گفته این نهاد، اولین افزایش قابل ملاحظه در ورود کودکان بدون همراه به این قاره در سال ۲۰۱۴ بود که نسبت به سال قبل از آن دو برابر شده بود. در سال ۲۰۱۳، تنها ۱۳۸۰۰ کودک بدون همراه وارد اروپا شده بود، در حالیکه این رقم در سال بعد از آن به ۲۳۲۰۰ تن رسید. این رقم در سال ۲۰۱۵، تقریبا چهار برابر شد و به رقم ۹۶۰۰۰ مهاجر کودک بدون همراه رسید. سال ۲۰۱۵ به تنهایی تقریبا نصف تمامی کودکان مهاجر بدون همراه (۴۸ درصد) که از سال ۲۰۰۸ تاکنون وارد اروپا شده اند را به خود اختصاص می دهد.

تقریبا هفت درصد درخواست های پناهندگی در سال ۲۰۱۵ که برای اولین بار درخواست کرده اند مربوط به کودکان بدون همراه بود.

لازم به ذکر است که در خصوص ورود کودکان مهاجر بدون همراه، اروپا تنها جایی نیست که این افزایش را دیده است. از سال ۲۰۰۸ تاکنون، هزاران کودک بدون همراه از طریق مرز مکزیک وارد خاک آمریکا شده اند. تنها در سال ۲۰۱۴، نزدیک به ۶۸۶۰۰ کودک بدون همراه در مرز مکزیک-آمریکا دستگیر شدند که عمدتا این کودکان از کشورهای آمریکای مرکزی، السالوادور، گواتمالا و هندوراس می باشند. (اطلاعات کودکان مهاجر بدون همراه که به آمریکا وارده شده اند بر حسب تعداد بازداشتی های ایالات متحده می باشد، در حالیکه اطلاعات ارائه شده توسط اروپا، برحسب تعداد پرونده های پناهندگی می باشد که از سوی این کودکان ارائه شده است)

آمار کودکان مهاجر بدون همراه در اروپا

هم در آمریکا و هم در اروپا، میانگین سنی کودکانی که بدون همراه مهاجرت کرده اند بین ۱۴ تا ۱۷ سال می باشند.

از سال ۲۰۰۸ تاکنون، تقریبا از هر ۱۰ کودکی که بدون همراه به کشورهای اروپایی مهاجرت کرده، چهار تن از افغانستان بوده است. ۷۶۷۰۰ تن یا ۳۹ درصد کل مهاجران کودک بدون همراه. با مسافرت تقریبا ۳۰۰۰ مایلی این کودکان از افغانستان به سوی کشورهای اروپایی، کودکان مهاجر افغانستان به تنهایی بیشترین سهم را از زمانی که اطلاعات در سال ۲۰۰۸ ثبت شده اند به خودشان اختصاص داده اند. مهاجرین کودک بدون همراه از کشورهای سومالی و اریتره نیز هر یک به ترتیب ۱۳۲۰۰ تن و ۱۱۶۰۰ تن از سال ۲۰۰۸ تاکنون داشته اند. این کودکان مجبورند راه طولانی و پرخطر دریای مدیترانه را عبور کنند تا خودشان را به سواحل اروپا برسانند.

به همین ترتیب، کشورهای سوریه و عراق که کمی به اروپا نزدیکتر نیز هستند هر یک ۱۹۳۰۰ و ۹۱۰۰ کودک مهاجر بدون همراه در اروپا داشته اند. ۳۱۰۰ مهاجر کودک از آلبانی و ۲۷۰۰ کودک نیز از روسیه از سال ۲۰۰۸ تاکنون وارد اروپا شده اند.

براساس داده های این نهاد، این کودکان معمولا در اولین کشوری که وارد می شوند درخواست پناهندگی نمی دهند و به سفرشان تا نقاط شمالی اروپا ادامه می دهند. از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۵، تقریبا یک سوم تمامی کودکان مهاجر بدون همراه درخواست پناهندگی به سویدن داده اند. در این بازه زمانی، ۲۹۶۰۰ تن در آلمان درخواست داده اند و ۱۷۸۰۰ تن دیگر در انگلیس درخواست پناهندگی داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.