• انتشار: ۲ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۱۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 66403
پرینت

افزایش حملات داعش بر اماکن مذهبی؛ طالبان امنیت اماکن مذهبی شیعیان را تامین کند

با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان شهروندان افغانستان در کم ترین توقع انتظار داشتند گلیم حملات انتحاری و انفجاری در داخل شهرها جمع شود اما بروز دو انفجار در دو مسجد در ولایات کندز و قندهار خلاف این انتظار را نشان داد.

افزایش حملات داعش بر اماکن مذهبی شیعیان از جمله حمله بر مساجد و تکیه خانه ها سبب شده شهروندان غرب کابل که عمدتا شیعیان هستند با ترس و لرز به مساجد بروند.

آنها از امارت اسلامی طالبان می خواهند امنیت اماکن مذهبی به شمول تکیه خانه ها و مساجد و زیارتگاه ها را در سراسر افغانستان تامین کند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان طی دو جمعه متوالی مساجد شیعیان در ولایت‌های قندهار و قندوز هدف حملات تروریستی قرار گرفت که بیش از ۱۰۰ شهید برجای گذاشت. مسئولیت این حملات گروه تروریستی داعش به عهده گرفته‌است.

با این حال، شیعیان در غرب کابل، می‌گویند با ترس و هراس از حملات انتحاری و انفجاری به مساجد می‌روند.

محمد آصف لعلی که در یک کلنیک در کابل به عنوان داکتر کار می‌کند، به خبرگزاری رویترز گفته است هر وقتی که از خانه بیرون می‌شود، زندگی خود را در خطر می‌بیند.

او افزود: «ما از هر لحاظ در هراس هستیم، حتا از عبور از سرک می‌ترسم، کوشش می‌کنم که به جای سرک‌های اصلی، از راه کوچه‌ها و پس کوچه‌ها بروم، زیرا هر جای که راه بندان و یا هم بیروبار باشد، بیم حمله انتحاری وجود دارد، به خاطریکه مردم ما واقعاً تحت تهدید حملات داعش قرار دارند.»

گرچه در طول جنگ ۲۰ سال جنگ در افغانستان، هزاران تن در حملات انتحاری و انفجاری طالبان و گروه داعش کشته شده‌اند؛ اما حالا گروه تروریستی داعش تمرکز بر جامعه اهل تشیع در افغانستان را افزایش داده است.

در دوران حکومت پیشین نیز صدها تن در جریان حملات داعش بر گردهمایی‌ها، مکاتب و مساجد هزاره‌ها و اهل تشیع در کابل شهید شدند.

حسین امیری؛ یک باشنده اهل تشیع در کابل گفت: «هر وقت که به مسجد میروم، کلمۀ خود را خوانده می‌روم، زیرا نمیدانم که زنده بر می‌گردم یا نه.»

آقای امیر افزود یک خواهر وی که دانش آموز صنف ۱۲ مکتب بود در ماه می امسال در حمله بر مکتب در دشت برچی کشته شد.

طالبان وعده سپرده اند تدابیر امنیتی برای امنیت مساجد و تکیه خانه‌های اهل تشیع را بیشتر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.