• انتشار: ۲۴ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۲۰:۳۴
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 68157
پرینت

افزایش تولیدات تریاک در جنوب افغانستان

رویترز نوشته است که تولیدات تریاک امسال در جنوب افغانستان نسبت به فصول گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

گزارش ها میرساند که تولیدات تریاک در جنوب کشور به گونه قابل توجهی افزایش یافته است.

رویترز نوشته است که تولیدات تریاک امسال در جنوب افغانستان نسبت به فصول گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

در گزارش رویترز آمده است که در بحبوحه بحران شدید اقتصادی در کشور، کشت خشخاش یگانه راه کسب درآمد برای باشندگان محلی به ویژه در ولایات کندهار و هلمند باقی مانده است.

هرچند گزارش سال ۲۰۲۱ سازمان ملل متحد در باره تولید مواد مخدر در افغانستان تاکنون منتشر نشده است اما یک تحقیق که در ماه ثور ۱۴۰۰ انجام شده است ، بیانگر افزایش ۳۷ درصدی کشت خشخاش نسبت به سال ۱۳۹۹ بود.

ذبیح‌الله مجاهد» سخنگو و وزیر فرهنگ و اطلاع‌رسانی طالبان اخیرا در مصاحبه‌ای بر ضرورت مقابله با کشت خشخاش در افغانستان تأکید کرد.

 طالبان پس از تسلط بر افغانستان از جامعه جهانی خواست که برای ریشه کن کردن کشت خشخاش و یافتن کشت جایگزین با آنها همکاری کنند تا کشت آن را به صفر برسانند اما براساس گزارش های منتشر شده  ،کشت خشخاش از زمان تسلط این  گروه بر افغانستان کاهش نیافته است.

ذبیح‌الله مجاهد افزود: «در حال حاضر نزدیک به سه میلیون  افغانی اعتیاد به مواد مخدر دارند. این برای ما بسیار دردناک است. تلاش خواهیم کرد تا از کشت و تولید مواد مخدر جلوگیری کنیم. سال ۲۰۰۱ توانسته بودیم که کشت و تولید انواع مواد مخدر را کاهش دهیم. اکنون نیز در همان مسیر اقدام خواهیم کرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.