• انتشار: 5 آگوست 2015
  • ساعت: 11:49
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 1473
پرینت
سازمان ملل:

افزایش تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۵ در افغانستان

سازمان ملل متحد امروز چهارشنبه در گزارش تازه خود نوشت که تقریبا ۵۰۰۰ غیرنظامی افغان در شش ماه نخست سال ۲۰۱۵ کشته و یا زخمی شده اند.

سازمان ملل در این گزارش آورده است که ۴۹۲۱ تن تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال ثبت شده است که از این تعداد ۱۵۹۲ تن جان باخته اند و ۳۳۲۹ تن دیگر در درگیریهای نیروهای امنیتی با شورشیان زخمی شده اند که افزایشی یک درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

براساس گزارش دنیل بیل، رئیس حقوق بشر ماموریت حمایت سازمان ملل در افغانستان، خشونت های اخیر سبب افزایش تلفات غیر نظامیان بخصوص زنان و کودکان در افغانستان شده است.

خانم دنیل گفت تلفات زنان (۱۶۴ کشته و ۳۹۵ زخمی) ۲۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، در حالیکه این رقم برای کودکان افزایشی ۱۳ درصدی را نشان می دهد (۱۵۳ کشته و ۳۰۲ زخمی).

وی همچنین افزود ادامه افزایش تلفات غیرنظامیان نشان می دهد که نیروهای امنیتی داخلی و خارجی در تامین امنیت برای غیرنظامیان ناکام مانده اند.

گزارش خانم دنیل نشان می دهد که ۷۰ درصد از این تلفات (۱،۲۱۳ کشته و ۲،۲۲۳ زخمی) را طالبان مسئول هستند. اما طالبان خود فقط یک سوم از این تلفات را قبول دارند.

همچنین نیروهای امنیتی کشور و سایر نیروهای حامی دولت ۱۵ درصد عامل این تلفات غیرنظامیان می باشند. همچنین نیروهای بین المللی یک درصد از تلفات غیرنظامیان را به عهده دارند.

این در حالیست که نیروهای بین المللی در حدود یک سال می شود که تامین امنیت و مسئولیت جنگ با شورشیان را به نیروهای امنیتی کشور سپرده است.

لازم به ذکر است که تلفات غیرنظامیان بدلیل حملات هوایی نیروهای بین المللی و افغانی در حدود ۸۸ درصد افزایش یافته است.

در گزارش جدید سازمان ملل، ولایت کندوز با گزارش ۵۲ مرگ و ۱۶۲ زخمی در درگیری های زمینی، خطرناک ترین ولایت افغانستان برای غیرنظامیان شناخته شده است.

در این گزارش همچنین آمده است نبردهای زمینی و رو در رو بیشترین آمار تلفات غیرنظامیان را به خود اختصاص می دهد اما این عامل تلفات نسبت به سال قبل ۱۹ درصد کاهش داشته است.

مواد انفجاری با ۲۱ درصد کاهش دومین عامل تلفات غیرنظامیان می باشد.

این درحالیست که انتحاری و قتل های هدفمند افزایشی ۷۸ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است.

در همین حال، نیکولاس هایسم نماینده فوق العاده سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید که این آمار را با طرف های درگیر جنگ با دولت افغانستان نیز شریک ساخته اند و از آنان نیز خواسته اند تا در درگیری ها از کشتن افراد غیرنظامی خودداری کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.