• انتشار: 14 فوریه 2016
  • ساعت: 13:15
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 7241
پرینت
سازمان ملل:

“افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان بی سابقه بوده است”

سازمان ملل متحد می گوید که تلفات غیرنظامیان در افغانستان در سال ۲۰۱۵ نسبت به هفت سال گذشته افزایش به سابقه ای داشته است.  

سازمان ملل متحد در گزارش سالانه خود درباره تلفات غیرنظامیان امروز یکشنبه گفت “با کشته شدن ۳،۵۴۵ غیرنظامی و زخمی شدن ۷،۴۵۷ تن دیگر در سال ۲۰۱۵، تلفات غیر نظامیان در این سال در افغانستان نسبت به سال گذشته آن ۴ درصد افزایش به خود دیده است.”

نیکولاس هایسم رئیس ماموریت حمایتی سازمان ملل متحد در افغانستان می گوید این آسیب به غیر نظامیان کاملا غیر قابل قبول است.

سازمان ملل می گوید افزایش درگیری ها میان نیروهای دولتی افغانستان و شورشیان سبب شده که غیرنظامیان بیشتری در این درگیری ها آسیب ببینند.

سازمان ملل در گزارشش نوشت که درگیری های زمینی با ۳۷ درصد آسیب رساندن به غیرنظامین بیشترین تلفات را وارد کرده است، و پس از آن، ماین های کنار جاده ای با ۲۱ درصد، و حملات انتحاری با ۱۷ درصد در رده های بعدی هستند.

در این گزارش آمده است که زنان و کودکان بیشترین آسیب را دیده اند، طوریکه تلفات زنان ۳۷ درصد افزایش و تلفات کودکان ۱۴ درصد افزایش داشته است.

آسیب به غیرنظامیان که از سوی نیروهای دولتی وارد شده نیز ۲۸ درصد افزایش یافته است.

نیروهای ائتلاف نیز ۹ درصد در افزایش تلفات به غیر نظامیان در سال ۲۰۱۵ سهم داشتند.

گزارش سازمان ملل می نویسد که نیروهای خارجی در سال گذشته ۱۰۳ غیرنظامی را کشته و ۶۷ تن دیگر را زخمی کردند.

گروه های شورشی چون طالبان نیز مانند سال های گذشته با ۶۲ درصد، بیشترین سهم را در افزایش تلفات غیرنظامیان داشتند. سازمان ملل می گوید که تاکتیک های جنگی که شورشیان به کار می برند عمدا و یا غیر عمد به غیر نظامیان آسیب می رساند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، ساکنان مناطق شمالی و جنوبی کشور بیشترین تلفات را داشته اند، زیرا نیروهای امنیتی کشور درصدد بیرون راندن شورشیان طالبان از این مناطق بخصوص ولایت کندز و ولایت هلمند بوده اند.

دانیل بیل رئیس برنامه حقوق بشری سازمان ملل متحد در افغانستان می گوید “با وجود اینکه به تمامی طرف های درگیر توصیه شده و تعهد نیز از این بابت گرفته شده است که در درگیریهای خود به غیرنظامیان آسیب نرسانند، اما اسناد بدست آمده نشان می دهد که هیچ گونه تعهدی در میدان عمل وجود نداشته است.”

وی می افزاید “انتظاراتی که از ادامه درگیری ها در ماه های آینده می رود، نشان دهنده این است که طرف های درگیر اقداماتی فوری و جدی روی دست بگیرند تا از آسیب رساندن به غیرنظامیان خود داری کنند.”

قابل ذکر است که سازمان ملل متحد از سال ۲۰۰۹ تاکنون آمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان را هر ساله گزارش می دهد که تاکنون بر اساس گزارش های این سازمان، ۵۹۰۰۰ غیرنظامی کشته و یا زخمی شده اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.