اجتماعی

افزایش تعرفه برق، پیامدهای بد اقتصادی خواهد داشت

سخی پیمان، رییس اتحادیه صنعت کاران امروز شنبه در نشستی خبری گفت که ریاست برشنا فیصله کرده است که ۲۵ درصد در قیمت هر کیلو ولت برق بر صنعت کاران نوپای کشور افزایش یابد که وضع این تعرفه سنگین بالای صنایع کشور تبعات بدی به همراه دارد”.

آقای پیمان از وزارت انرژی و آب، ریاست برشنا و مسوولان ذیربط خواست که در خصوص این فیصله تجدید نظر کنند.

او هشدار می دهد که اگر این فیصله تغییر نکند، سرمایه داران خواهان سرمایه گذاری در کشور نمی شوند و کارخانه های که اکنون فعال هستند نیز با رکود مواجه می شوند.

رییس اتحادیه صنعت کاران اضافه کرد؛ آنچه که سرمایه داران و صنعت کاران در مدت یک و نیم سال گذشته از حکومت وحدت ملی انتظار داشته نه تنها برآورده نشده بلکه مشکلات بیشتری نیز سد راه آنان قرار گرفته است.

وی می گوید: صنعت کاران خواهان همکاری و حمایت مالی از حکومت شده بودند که رهبران وعده داده بودند؛ اما در بخش صنایع کوتاهی صورت گرفته و سکتور اساسی و مهم کشور به تاق فراموشی سپرده شده است.

در همین حال؛ فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا گفت: وضع ۲۵ درصدی بهای برق بر صنعت کاران ظلم است و این معضل را با مسوولین در میان گذشته و حل می سازد.

وی گفت: از صنایع کشور حمایت می کند و به هیچ کس اجازه نمی دهد که سکتور صنعت افغانستان را با رکود مواجه سازد.

اما مسوولان اتحادیه صنعت کاران تاکید دارند که کارکرد حکومت وحدت ملی در بخش صنایع قناعت بخش نیست و افغانستان هنوز هم در جمع کشورهای مصرفی به شمار می رود.

آنان می گویند که صنعتکاران و سرمایه داران نه مافیا هستند و نه هم وابسته به گروه های سیاسی، بنابراین دولت و ریاست برشنا نباید با این قشر برخورد دوگانه داشته باشد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که شرکت برشنا چندی قبل اعلام کرد که از اول ماه حمل به این طرف ۲۵ درصد بهای برق را بالای دستگاه های صنعتی و ساختمان های رهایشی به دلیل بالا رفتن ارزش دالر، افزایش داده است.

بر اساس معلومات شرکت برشنا؛ افغانستان سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون دالر برای خرید برق از کشورهای همسایه، پول پرداخت می‌کند؛ اما با افزایش ارزش دالر، پرداخت این پول باعث زیان شرکت برشنا می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا