اجتماعی

افزایش بی سابقه مواد غذایی در ولایت غور: قیمت ها تا دو برابر افزایش یافته اند

رمضان جشمیدی یک تن از باشندگان ولایت غور به خبرگزاری رها امروز (جمعه) می گوید افزایش قیمت های مواد غذایی به شدت زیاد بوده و این امر بی سابقه است.

آقای جمشیدی می گوید برای مثال قیمت یک بوجی آرد در حکومت پیشین ۱۶۰۰ افغانی بود که هم اکنون به مرز ۲۵۰۰ افغانی رسیده است.

وی می افزاید قیمت های دیگر اقلام غذایی مانند برنج، شکر، روغن و سایر مواد غذایی نسبت به حکومت قبلی به دو برابر رسیده است.

این در حالیست که در حال حاضر بیکاری و نبود هیچ گونه درآمد اقتصادی هم بر شرایط حاکم است.

اکبرموسوی یک تن از باشندگان دیگر در ولایت غور می گوید یک کیسه برنج قبلا ۱۹۰۰ افغانی بود، اما در حال حاضر این به ۲۶۰۰ افغانی افزایش یافته است.

موسوی علاوه می کند که قیمت روغن ۱۰ لیتر هم از ۹۰۰ افغانی به ۱۵۰۰ افغانی رسیده است که با توجه به شرایط بیکاری و مشکلات اقتصادی، مردم توان خرید ندارند.

اکبر موسوی اضافه کرد وضع معیشت مردم به شدت سخت شده است و مقام ها در امارت اسلامی طالبان نیز هیچ توجهی به کنترل قیمت ها ندارند.

محمد اسلم عثمانی یک تن از فروشندگان مواد غذایی در این ولایت می گوید که این اقلام غذایی را خود از تاجران مواد غذایی گران خرید می کنند و مجبور هستند تا به قیمت بیشتری به فروش برسانند.

او می گوید در حال حاضر وضعیت مملکت مشخص نیست؛ هیچ کشوری افغانستان را به رسمیت نشناخته است که این خود یکی از عوامل افزایش قیمت های مواد غذایی است.

از طرفی، شماری از تاجران حوزه غرب کشور نیز می گویند در حال حاضر وضعیت کنونی افغانستان برای تاجران و سرمایه گذاران فراهم نیست تا آنها بتوانند به تجارت شان بهتر و بیشتر توجه کنند.

نعمت الله رسولی، یک تن از تاجران می گوید: “یکی از دلایل افزایش قیمت مواد غذایی در ولایات غربی کشور مشکلاتی است که پیش روی تاجران و سرمایه گذاران قرار دارد.”

او می افزاید مرزهای کشورهای همسایه با افغانستان به صورت عادی کار نمی کنند تا بار این مشکلات کمی کاسته شود.

مقام ها در ولایت غور هم در مورد این موضوع  حاضر به صحبت نشدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا