• انتشار: 10 فوریه 2016
  • ساعت: 12:13
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 7103
پرینت

افزایش بیست درصدی آمار خشونت علیه زنان در دایکندی

مقام ها در اداره امور زنان دایکندی می گویند که آمار خشونت علیه زنان در این ولایت، در مقایسه با سال گذشته بیست درصد افزایش یافته است.

ذکیه رضایی رئیس این اداره به خبرگزاری رها گفت که در تمام سال گذشته ۱۰۸ مورد خشونت علیه زنان در اداره امور زنان دایکندی به ثبت رسیده اما این رقم در ده ماه سال جاری به ۱۴۰ مورد افزایش یافته است.

بانو رضایی افزود که این رقم افزایش بیست درصدی آمار خشونت علیه زنان در دایکندی را نشان می دهد اما بلند رفتن آمار نشانه افزایش خشونت ها نیست:” بدلیل افزایش آگاهی زنان از حقوق شان و اطمینان آنان از اینکه در صورت مراجعه به نهادهای مربوطه به شکایات شان رسیدگی می شود، شکایت های بیشتری از سوی زنان ثبت می شود که خود باعث بلند رفتن آمار می گردد”.

افزایش آمار خودکشی زنان

دایکندی از ولایت های آرام در مرکز کشور است که در چند سال گذشته شاهد افزایش آمار خشونت علیه زنان بوده است. قتل، بریدن بینی، شکنجه، لت و کوب، توهین و تحقیر از اعمال خشونت آمیزی اند که در سالهای اخیر بر علیه زنان در این ولایت صورت گرفته است.

محمد جواد دادگر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر در دایکندی می گوید که آمار خودکشی زنان در این ولایت نیز افزایش یافته است.

دادگر به خبرگزاری رها گفت که آمار اقدام به خودکشی زنان از ۴۸ مورد در سال گذشته که چهار مورد آن منجر به مرگ قربانی شده بود، در ده ماه سال جاری به ۴۷ مورد رسیده است که هفت مورد آن خودکشی موفق بوده است.

او با ابراز نگرانی از این موضوع اضافه کرد که در هشتاد درصد موارد ثبت شده، زنان به دلیل فقر، ازدواج های اجباری و خشونت های بیش از حد خانوادگی اقدام به خودکشی کرده اند.

افزایش آمار خشونت علیه زنان و خودکشی آنان، نگرانی نهادهای مدافع حقوق بشر در این ولایت را برانگیخته است.

آنان تا کنون برنامه های آگاهی دهی گسترده ای را برای کاهش میزان خشونت علیه زنان اجرا کرده اند اما آمار خشونت ها در این ولایت همچنان رو به افزایش است.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.