• انتشار: 9 نوامبر 2018
  • ساعت: 11:32
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 30358
پرینت

افتتاح سه پروژه در سفر رئیس جمهور به دایکندی

محمد اشرف غنی رئیس جمهور صبح امروز وارد دایکندی شد و سه پروژه تولید برق سولری، شبکه انتقال و توزیع برق شهر نیلی و آبگیری بند سوختوک را افتتاح کرد.

به گزارش رها، اشرف غنی رئیس جمهور صبح امروز در رأس هیأت بلند پایه دولتی به شمول سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری، شماری از وزرا و نمایندگان دایکندی در پارلمان وارد نیلی مرکز ولایت دایکندی شد.
رئیس جمهور در سفرصبح امروزش به ولایت دایکندی کار پروژه های تولید برق سولری، شبکه انتقال و توزیع برق شهر نیلی و آبگیری بند سوختوک را افتتاح کرد.
بند آبی برق سوختوک از رودخانه لزیر تأمین می گردد و کار ساختمانی بدنه بند و پاور حوض به اکمال رسیده است. کار نصب دو توربین تولید برق با ظرفیت مجموعی تولید ۷۰۰ کیلووات برق، در این بند نیز به زودی آغاز می گردد.
همچنان شبکه انتقال و توزیع برق برای شهر نیلی به هزینه ۱۸ میلیون افغانی صورت می گیرد. این پروژه که شامل ۱۵ کیلومتر تمدید شبکه انتقال و ایجاد شبکه استاندرد توزیع برق داخل شهر نیلی می باشد، با منبع تولیدی بند برق سوختوک وصل می گردد.
پروژه تولید ۵.۵ میگاوات برق سولری ولایت دایکندی که شامل پروژه های افتتاح شده می باشد، بیش از ۱۳ میلیون دالر هزینه برمیدارد و از بودجه انکشافی حکومت تأمین می گردد. با تکمیل این پروژه ۱۴۰ هزار خانوار در شهر نیلی و ولسوالی های اشترلی، شهرستان و میرامور از انرژی برق بهره مند می شوند.

رئیس جمهورهمچنین با مسئولین نظامی و امنیتی این ولایت دیدار نموده و گزارش عملکرد آنان را در مورد وضعیت عمومی امنیتی دایکندی، استماع کرد.
ابتدا استرجنرال محمد شریف یفتلی لوی درستیز وزارت دفاع ملی و محمد علی شجاعی قوماندان مرکز هماهنگی ولایت دایکندی در رابطه به وضعیت عمومی امنیتی آن ولایت، معلومات دادند و خاطرنشان کردند که امنیت در ولایت دایکندی تأمین است، صرفاً در برخی از ولسوالی های هم مرز با ولایات همجوار، برخی تحرکات از جانب دشمن وجود دارد که نیروهای امنیتی و دفاعی موفق به دفع آن شده اند. آنان همچنان خواستار تأسیسات و اکمالات بیشتر نیروهای امنیتی و دفاعی مستقر در ولایت دایکندی گردیدند.

متعاقباً رئیس جمهور غنی صحبت کرد و از مدیریت خوب مسئولین ملکی و نظامی ولایت دایکندی در انتخابات ولسی جرگه، تشکر نمود و به لوی درستیز وزارت دفاع ملی هدایت داد که آسیب پذیری‎ها در ولایت دایکندی به گونۀ همه جانبه بررسی شود و اقدامات عاجل صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.