• انتشار: ۲۹ اسد ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۴:۰۹
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 28568
پرینت
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران

اعلام حمایت وزارت خارجه ایران از اعلام آتش بس در افغانستان

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با استقبال از پیشنهاد آتش بس در افغانستان، تاکید می کند که از هرگونه اقدامی که بتواند به استقرار امنیت و ثبات افغانستان کمک کند، حمایت می کند.

دکتر بهرام قاسمی که ظهر امروز دوشنبه(۲۹ اسد) با خبرنگاران سخن می گفت، در پاسخ به خبرنگاران با بیان این که امنیت، ثبات و آرامش در افغانستان از اهمیت بالایی برای ایران برخوردار است، ابراز امیدواری کرد که گروه ها و دولت افغانستان بتوانند از این پیشنهاد آتش بس برای رسیدن به یک شرایط آرام برای ایجاد فضای مناسب گفتگو و تبادل نظر و رسیدن به تفاهم استفاده کنند.

وی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از هر اقدامی که بتواند وضعیت بهتری را در افغانستان حاکم کند، استقبال کرده و از آن حمایت می کنند.

رییس جمهور غنی عصر روز گذشته(یک شنبه، ۲۸ اسد) در مراسم تجلیل از ۹۹مین سالگرد استقلال افغانستان، یک آتش بس مشروط را با طالبان اعلام کرد. بر اساس این طرح، در صورتی که طالبان نیز آتش بس اعلام کند، آتش بس حکومت نیز برقرار خواهد شد و می تواند ادامه داشته باشد.

تاکنون طالبان پاسخ مشخصی به طرح آتش بس جدید حکومت نشان نداده، اما گزارش های تایید نشده حاکی از آن است که طالبان آتش بس را رعایت خواهند کرد، اما در مورد آن بیانیه ای صادر نخواهد کرد.

آمریکا و پاکستان نیز از پیشنهاد آتش بس جدید حکومت افغانستان استقبال کرده و از طالبان خواسته اند به این آتش بس بپیوندد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.